2018 Hurda Araca ÖTV İndirimi Yasalaştı Başvurular Ne Zaman Başlıyor ?

2018 Hurda Araca ÖTV İndirimi Yasalaştı Başvurular Ne Zaman Başlıyor ?

Hükümetin Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı 21 Mart 2018 tarihinde 7103 Sayılı Kanun numarası ile yasalaştı. Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra elinde 16 yaşından büyük aracı olanlar. Aynı türden sıfır araç alımlarında 10 Bin liraya kadar ÖTv indirimi alabilecekler.

2018 Hurda Araca ÖTV İndiriminin Amacı Nedir ?

Hükümet yapmış olduğu bu düzenleme ile yıpranmış yaşı ilerlemiş araçların ihraç edilerek veya hurdaya ayrılarak trafikten çekilmesi.  Bu araçların yerine aynı türden sıfır araç alımlarının arttırılarak piyasanın canlandırılması. Yine Eski araçların trafikten çekilmesi nedeniyle trafik güvenliğinin arttırılmasını hedeflemektedir.

 

2018 Hurda Araca ÖTV İndirimi Başvuruları Ne Zaman Başlayacak ?

7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Resmi Gazetede yayınlanır yayınlanmaz. Yürürlüğe girecek ve  Başvuruları başlayacaktır.

 

2018 Hurda Araca ÖTV İndiriminden Yararlanacak Araçlar Hangileridir

7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun geçici birinci maddesine göre yararlanacak araçlar belirtilmiştir.

Kanun maddesine göre 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listenin 8701.20, 87.02, 87.03, 87.04 G.T.İ.P. numaralarında yer alan, kayıt ve tescile tabi 16 ve daha büyük yaştaki araçların adına kayıtlı gerçek veya tüzel kişiler tarafından, ilgili mevzuat gereğince kayıt ve tescili silinerek, doğrudan veya ihracatçılar vasıtasıyla ihraç edilmesi ya da bir daha kullanılmamak üzere hurdaya çıkartılması halinde, her bir araç için aynı cins  (87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan araçlardan sadece motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen) araçlar olarak düzenlenmiştir. Bu araçlar Otomobil ,Otobüs, Kamyon, Kamyonet, minibüs, arazi taşıtları vb. araçlardır.

2018 Hurda Araca ÖTV İndirimi Yararlanma Şartları Nelerdir ?

  1. Eski araç 16 Yaşından büyük olacak.
  2. Araç Hurdaya ayrılacak yada ihraç edilme yoluyla trafikten çekilecek.
  3. Hurdaya ayrılan aynı türden araç alınacak. Otomobillerde alınacak sıfır araç 1600 cm3′ ten büyük olmayacak.
  4. Hurdaya ayrılma ve yeni araç alımı 31/12/2019 tarihine kadar tamamlanacak.

2018 Hurda Araca ÖTV İndirimi Başvuruları Ne Zaman Sona Erecek ?

7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun geçici birinci maddesine göre 2018 Hurda araca ÖTV indirimi başvuruları 31/12/2019 tarihinde sona erecektir.

2018 Hurda Araca ÖTV İndirimi Başvuruları Nereye Yapılacak Gerekli Evraklar Nelerdir ?

2018 Hurda araca ÖTV indirimi  başvuruları 103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun Resmi Gazetede yayınlanarak yürülüğe girmesi ile başvuruları başlayacak. Başvuruların nereye yapılacağı hurda aracın nereye teslim olacağı gerekli evrakların neler olduğu Konularında ise Yasa yürürlüğe girince Bakanlar Kurulunun konuyla karar alması ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından konuyla ilgili hazırlayacağı tebliğ sonrasında netleşecek. Söz konusu tebliğ ve Bakanlar Kurulu yayınlanır yayınlanmaz detaylarını sitemizde bulabileceksiniz.

2018 Hurda Araca ÖTV İndirimi Tutarı ne Kadar Olacak ?

2018 Hurda araca ÖTV indirimini düzenleyen  7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun geçici birinci maddesine göre sıfır araç alımlarında 10 bin liraya kadar ÖTv indirimi olacağı miktarların Bakanlar Kurulu tarafından belkirleneceği belirtmiş olup. Hangi araç için ne kadar indirim olacağı Bakanlar Kurulu Kararından sonra belirlenecektir.

2018 Hurda Araca ÖTV İndirimi Yasası Ne Zaman Resmi Gazetede yayınlanır ?

2018 Hurda araca ÖTV indirimini düzenleyen  7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Mecliste Kabul edildikten sonra imzalanmak üzere Cumhurbaşkanlığına göndermiştir. Cumhrubaşkanlığı makamı tarafından imzalnır imzalanmaz Resmi gazetede yayınlanacak olup tahminimize göre 2 Nisan tarihine kadar Resmi Gazetede yayınlanacağını düşünmekteyiz.

7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna Buradan Ulaşabilirsiniz

 

 

"2018 Hurda Araca ÖTV İndirimi Yasalaştı Başvurular Ne Zaman Başlıyor ?" için yapılan yorumlar

  1. Geri izleme: Son Dakika Vergide Yeni Dönem 7103 Sayılı Yasa Resmi Gazetede Yayınlandı | Güncel Vergi haberleri siteniz

Fikrini Paylaş

Mail adresiniz kimseyle paylaşılmaz