2020 KYK Borcu Affı. Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2020

2020 KYK Borcu Affı. Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2020

KYK Öğrenim Kredisi affı 2020. Kredi Yurtlar Kurumu aracılığıyla öğrenim kredisi alan milyonlarca öğrencinin beklediği kyk affının gerçekleşmesi için son zamanlardayız diyebiliriz.Aslında KYK borcu için affın ciddi olarak gündeme geldiği yıl 2019 idi.Ülkenin mevcut sorunlarından dolayı yakın zamanda KYK öğrenim kredisi için affın olacağı kesin.Peki öğrenim kredisi affından kimler yararlanacak? KYK faiz affı için nereye başvuru yapılması gerekecek? Vergi dairesine düşen öğrenim kredisi borcu için yapılandırma yapanlar yeni aftan yararlanabilecekler mi? KYK faiz affı ile yapılandırma yapıldıktan sonra hesaplardaki bloke kalkacak mı ? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

KYK Öğrenim Kredisi affı Ne Demektir?

KYK Öğrenim Kredisi affı 2020. Bilindiği gibi üniversite yıllarında devletin karşılıklı olarak verdiği kredilere öğrenim kredisi denilmektedir.Karşılıklı diyoruz çünkü bir de karşılıksız olan burs vardır.Burs da karşılık yoktur.Üniversite hayatı boyunca(hatta yüksek lisans ve doktora da dahil) alınan öğrenim kredisi, okul bittikten 2 yıl sonra normal şartlarda ödenmeye başlar.2 yıllık süre, Kredi Yurtlar Kurumu’na başvuru yapılarak 1 yıl ertelenebilir.Bunun için sigortalı bir işe girmemiş olmanız yeterlidir.Bu süreler zarfında öğrenim kredisi için ödeme yapılmazsa borç Kredi Yurtlar Kurumu’ndan kişinin ikametgahının olduğu Vergi Dairesine düşer.Vergi Dairesi ise ödeme yapılması için gerekli işlemleri gerçekleştirir.İşte 2020 yılı KYK Öğrenim Kredisi affı, Vergi Dairelerine düşen borçların faizlerinin silinmesi ve yeniden bir yapılandırma yapılması işleminden ibarettir.

KYK Öğrenim Kredisi Affından Kimler Yararlanacak?

KYK Öğrenim Kredisi affı 2020. 2020 KYK öğrenim kredisi affı olduğu zaman kimlerin bu aftan yararlanacağı asında açıktır.Bu aftan sadece öğrenim kredi borcu vergi dairesine düşmüş olanlar yaralanabilecek.Yani;

Mevcut durumda öğrenci olup Öğrenim kredisi alanlar,

Öğrenim kredisi alıp ödemeye düzenli olarak devam eden kişiler,

Mezun olmuş ancak öğrenim kredisini ödeme zamanı henüz gelmemiş olanlar

bu aftan yararlanamaz. Çünkü bu saydığımız durumda olanlar için herhangi bir faiz henüz yansımamıştır. KYK öğrenim kredisi affında da tüm aflarda olduğu gibi sadece faiz affı söz konusudur. Anapara da herhangi bir indirim olmayacaktır.

KYK Affı Başvuru Nasıl ve Nereye Yapılacak?

KYK Öğrenim Kredisi affı 2020. KYK affı 2020 için başvurular, öğrenim kredisinin düştüğü vergi dairesine yapılmalıdır.Eğer o vergi dairesine yakın değilseniz herhangi bir vergi dairesine gidip dilekçe doldurarak da işlemleri yapabilirsiniz.Başvuru için vergi dairesine gittiğinizde şu aşamalardan geçeceksiniz:

-Önce KYK affı için yapılandırma dilekçesi doldurmanız istenecektir.

-Doldurduğunuz dilekçe servis şefinden havale edilerek evrak numarası almanız istenecektir.

-Vergi Dairesinin takip servisine giderek kaç taksit istediğinizi belirtip yapılandırma işlemi yapılacaktır.

Bu işlemlerden sonra ise size hangi ay ne kadar ödeme yapacağınızı gösteren bir döküm verilecek ve buna göre ödeme işlemi yapabileceksiniz.

KYK Öğrenim Kredisi Affının Avantajları Nedir?

Önceki yıllarda bir çok kez öğrenim kredisi için aflar yapılmıştı.Bu çıkacak olan KYK affında ise beklentiler anaparanın da silinmesi yönündedir.Özellikle Cumhurbaşkanı ile Hazine ve Maliye Bakanının açıklamalarından sonra bu beklentiler belkide zirve yapmış durumdadır.Ancak üzülerek belirtmekte fayda var ki KYK affı ile borcun silinmesi söz konusu değildir.Peki KYK Öğrenim kredisi affı ile neler olacaktır?

-Öncelikle öğrenim kredisi üzerinden hesaplanan gecikme zammı ve faizler silinecektir.

-Sadece anapara üzerinden yapılandırma yapılıp, taksit sayısı arttıkça tekrar bir yapılandırma faizi ödenecektir.Ancak yapılandırmayı peşin ödemede faiz olmayacaktır.

-Kişinin hesabına konulan e haciz sonrası bankalardaki bloke kalkacaktır.

-Kişinin varsa araç ve gayrimenkulü üzerindeki haciz ve şerhler kalkacaktır.

Vadesi geçmiş ödemeler vadesi gelecek ödemeler haline gelerek kişi rahat bir nefes alacaktır.

Yapılandırmadan sonraki taksitler her 2 ayda bir olacaktır.

Önceki Aftan Yararlananlar Yeni KYK Affından Yararlanabilecek Mi?

KYK Öğrenim Kredisi affı 2020. KYK affı için daha önceki aflardan yararlanıp yapılandırma yapanlar oldu.Bunların bazıları ödemelerini zamanında yaparak bitirdi.Bazılarının ise yapılandırmaları bozuldu.Yapılandırmaları bozulanlar için durum eskiye döndü.Yani yararlanmış oldukları faizler tekrar geri geldi.Bu durumda akıllara şu soru gelmektedir.Önceki aflardan yararlananlar yeni KYK affından yararlanabilecek mi?Eğer mevcut durumda yapılandırma yoksa yararlanılabilir.Bunun haricinde ise daha önce 6183 sayılı kanuna göre bir yapılandırma yapılmışsa yeni KYK affından her şekilde yararlanılabilir.

 

 

Fikrini Paylaş

Mail adresiniz kimseyle paylaşılmaz