Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasa Tasarısı Meclise Ne Zaman Gelecek 2018

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasa Tasarısı Meclise Ne Zaman Gelecek 2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN erken seçim tarihini açıkladıktan sonra vatandaşların beklediği bazı düzenlemeler için yasal düzenlemeler bir bir meclise sevk edilip kanunlaştırılarak çözüme kavuşturuluyor.

Yine büyük bir kesimin beklediği mağduriyet yaşadığı durum emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için düzenlemedir.

Emekliliğe Yaşa Takılanlar için Düzenleme Yapılacak

    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emeklilikte yaş probleminin ortadan kaldırılması için yeni düzenleme çalışmaları olduğu bilgisini verdi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar için meclise sunulmak için hazırlık aşamasında olan Kanun taslağı çalışması 15 maddeden oluşuyor.  Yapılan çalışmaya göre emekli adayları, emeklilik yaşına kadar geçen süre içinde belli tutarlarda eksik maaş alacaklar. Yine  normal emeklilik yaşı geldiğinde ise maaşları ise normal haline dönecek. Bu yapılacak düzenlemenin Emeklilikte yaşa takılanları mutlu edeceği  ve beklentilerine cevap vereceği düşünülmektedir.

 Taslak Yetişirse Seçimden Önce Meclise Sevk Edilebilir

Hükümetin Emeklilikte yaşa takılanlarla yaptığı çalışmanın detaylarıda belli oldu. Modelin finlandiya modeli olduğu öğrenildi.

Buna göre emeklilik için primi doldurmuş ancak yaş engeline takılmış olanlara  kurum normal emeklilik yaşına kadar eksik maaş alması şartıyla emekli edecek.

Hazırlanan taslağa göre;

Emekliliğine yaş itibariyle 1 yıl kalanlar % 4

Emekliliğine yaş itibariyle 2 yıl kalanlar % 5

Emekliliğine yaş itibariyle 3 yıl kalanlar % 6

Emekliliğine yaş itibariyle 4 yıl kalanlar % 7

Emekliliğine yaş itibariyle 5 yıl kalanlar % 8

Emekliliğine yaş itibariyle 6 yıl kalanlar % 9

Emekliliğine yaş itibariyle 7 yıl kalanlar % 10

oranında eksik maaş ile, kalan süreler boyunca yaşlılık aylığı alacaklar.

Milliyetçi Hareket Partisi de Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Yapılacak Düzenlemeyi Destekliyorlar

       MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Türkiye’de birçok kişinin mağduriyet yaşadığı Emeklilikte Yaşa Takılanlar için düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. Usta Açıklamalarında  “Düzenli bir şekilde prim ödemiş ve belli bir yaşa gelmiş kişilerin mağdur edilmemesi gerektiğini belirten Usta, emeklilik yaşının makul bir seviyeye çekilmesi gerektiğini ifade etti.Bilindiği gibi Emеkliliktе Yaşa Takılanlar yıllardan bеri еmеkli olmak için yaşa takılıyorlar vе düzеnlеmе yapılmasını talеp еdiyorlar. Bu konu hakkında Millеtvеkillеri tarafından soru önеrgеlеri vеriliyor çеşitli açıklamalar yapılıyor düzеnlеmеlеr talеp еdiliyor ancak hеrhangi bir düzеnlеmе yapılmıyor. Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır.” Sözlerini söyledi.

Usta sözlerinin devamında “Türkiye genelinde 1999 yılından önce sigortalı olup emekli olabilmeleri için yaş sınırları uzatılan yaklaşık 3 milyon kişi mağdur edilmektedir. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sigorta prim gün sayılarını tamamlamalarına rağmen emekli edilmemesi ülkenin kanayan bir yarası haline gelmiştir. Emekliliği hak etmelerine rağmen yaşları bahane edilerek yıllarca bekletilen insanlarımızın büyük bir haksızlığa uğradığı açıktır. Emekli olma hayalleriyle yıllarca emek veren vatandaşlarımızın sorunu acilen Hükumet gündeminde yer almalıdır.”

Beş Yıllık Ceza İndirimi Var mı Kimleri ve Hangi Tarihten Önceki Suçları Kapsayacak 2018 ?

Ev Alacaklara Müjde KDV ve Tapu Harcı Oranları Düştü Son Günü Ne Zaman ?

Seçimde Görevli Memurlar Ne Kadar Ücret Alacak?24 Haziran 2018 Seçim Ücretleri

Son Dakika Vergi Matrah Arttırımı Mecliste Kabul Edildi Matrah Arttırımı Başvuruları Ne Zaman Başlayacak ?

Vergi Affı Mecliste Kabul Edildi.Yapılandırma Ne Zaman Başlayacak?

Fikrini Paylaş

Mail adresiniz kimseyle paylaşılmaz