Hangi Meslekler Vergiden Muaf 2018? Kimler Vergi Vermez?

Hangi Meslekler Vergiden Muaf 2018? Kimler Vergi Vermez?

Hangi Meslekler Vergiden Muaf 2018? Bilindiği gibi her türlü kazanç elde eden kişiler kazancı nasıl olursa olsun vergi vermek zorundadır.Yani basit usul veya gerçek usul önemli değildir.Ancak bazı meslekler vardır ki bunlar vergiden muaftır.Yani bu mesleklerle uğraşanlar vergi vermezler.Peki vergiden muaf olan meslekler hangileridir?Vergiden muaf olmak için ne yapılmalıdır?Vergiden muaf olmak için nereye nasıl başvuru yapılmalıdır?

Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hangi Meslekler Vergiden Muaftır?

Hangi Meslekler Vergiden Muaf 2018? Vergi usul kanunu bazı mesleklere ayrıcalık tanımıştır. Buna göre,aşağıdaki yazılı işleri yapanlar vergiden muaftır. Yani hiç bir şekilde vergi vermezler:

1. Bir iş yeri açmadan  hallaç, kalaycı, lehimci, musluk tamircisi, çilingir, ayakkabı tamircisi, kundura boyacısı, berber, nalbant, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcısı, çamaşır yıkayıcısı ve hamallar gibi küçük sanat erbabı.

2. Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı deriden üretilen mamuller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar.

3.Bir işyeri açmaksızın kendi nam ve hesabına münhasıran kapı kapı dolaşmak suretiyle her türlü hurda maddeyi toplayarak veya satın alarak bu malların ticaretini yapanlara veya tekrar işleyenlere satanlar.

Esnaf Muaflığından Yararlanmak İçin Muafiyet Belgesi Almak Zorunlu Mudur?

Hangi Meslekler Vergiden Muaf 2018?Esnaf muafiyet belgesi almak kişinin tercihine bağlıdır.Yani isteğe bağlı olarak bu belge alınabilir.Peki esnaf muafiyet belgesi almak isteyen nereye başvuracak?Esnaf muafiyet belgesi almak isteyen kişi ikametgahının bağlı olduğu vergi dairesine başvurabilir.Bu belgeyi almak için herhangi bir belge ödenmez.Ancak bu belgenin geçerlilik süresi vardır.Esnaf muafiyet belgesinin geçerlilik süresi 3 yıldır.3 yıldan sonra tekrar başvurup yeniden alınabilir.

İnternetten Evde Yapılan Ürünlerin Satışı ve Esnaf Muaflığı 2018

Son Dakika.Trafik Para Cezalarına Anapara İndirimi.HGS Cezalarında Yüzde 60 İndirim Olacak

Fikrini Paylaş

Mail adresiniz kimseyle paylaşılmaz