KYK Borcu Affı 2018. KYK Öğrenim Borçları Silinecek Mi?

KYK Borcu Affı 2018. KYK Öğrenim Borçları Silinecek Mi?

KYK Borcu Affı 2018.  Üniversite okumak hemen hemen herkesin hayallerinden ve amaçlarından biridir.Ancak her şeyde olduğu gibi üniversite okumanın da bedeli vardır.Hele ki başka bir şehirde üniversite okunursa maddi olarak da sıkıntı yaşanmaktadır.Bunun içinde devletin okuyan öğrencilere vermiş olduğu öğrenim kredisini kullanmak zorunda kalınmaktadır.Peki öğrenim kredi aldıktan sonra bu kredi ödenmezse ne olur?KYK öğrenim kredilerine af olacak mı? Borçlar silinecek mi? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Nedir?Başbakanlık Bursu İle Arasındaki Fark Nedir?

KYK Borcu Affı 2018. Öğrenim kredisi, devletin yüksek öğrenim gören öğrencilere karşılıklı olarak verdiği paradır.Yani geri ödemelidir.Bu para okul süresince verilir.Okul bittikten 2 yıl sora ödenmeye başlanır.Ancak ödenirken alınan para az bir miktar faizi ile birlikte ödenir.Bu kredide 1 veya 2 taksit ödenmezse borç, ikametgahın olduğu vergi dairesine düşer ve artık muhatap vergi dairesi olur.Başbakanlık bursunun miktarı da öğrenim kredisi ile aynıdır.Ancak başbakanlık bursu geri ödemeli değildir.Yani aldığınız parayı geri ödemezsiniz.Öğrenim kredisiyle arasındaki tek fark bu kredinin karşılıksız olmasıdır.

KYK Öğrenim Kredisi Affı 2018 Olacak Mı?

KYK Borcu Affı 2018. Her ne kadar öğrenim kredisi 2 yıl sonra ödenecek olsa da bazı durumlar vardır ki bu durumlarda bu borç ödenemeyecek hale gelir.Kişinin iş bulamaması veya başka nedenlerle kredi ödenemeyebilir.İşte bunun farkında olan yetkililer bu duruma önlem almak için bazı girişimlerde bulunmaya devam ediyor.Bunlarda birisi de öğrenim kredisini ödeyemeyen kişilerin kredi borçlarının silinmesidir.Bu doğrultuda  CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, üniversite öğrencilerinin kredi borçlarının silinmesi ve bundan sonra da karşılıksız kredi verilmesi için kanun teklifi hazırlayıp TBMM’ye sundu.Bu kanun teklifi yasalaşırsa bir çok kişi için müjdeli bir haber olacaktır.Konu hakkındaki gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

Maliye Bakanı Daha Önce Müjdeyi Vermişti

KYK Borcu Affı 2018. Öğrenim kredisi affı için milletvekilinin vermiş olduğu yasa teklifinden önce Maliye Bakanı Naci AĞBAL da konuyla ilgili müjdeli bir haber vermişti.Maliye Bakanı Naci AĞBAL,”Öğrenim kredisi alıp da öğrenim kredisini ödemeyen 580 bin öğrenci var. Bu öğrencilerimize seslenmek istiyorum, bu borçlarını da çok daha düşük tutarda ve taksitle ödeme hakkı verilecek.” dedi..Ayrıca son günlerde seçim vaatlerinde bir çok konu ele alındı.Hemen hemen her parti seçim beyannamesini açıkladı.Belki bunların içinde KYK borçları yoktu ama bu konunun büyük bir ses getirdiği ortada

7143 Sayılı Yapılandırmada Öğrenim Kredisi Yapılandırması Nasıl Olur?

KYK Borcu Affı 2018. 7143 sayılı yapılandırma kanunu 18 mayıs 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.Yapılandırmada öğrenim kredisi borçlarının da yapılandırması bulunuyor.Buna göre vadesi geçmiş ödemelerin yapılandırması yapılarak faizler siliniyor.Kalan miktar da ister peşin isterseniz 18 aya kadar bölünebiliyor.Taksitlerin her birinin ödeme süresi ise 2 ayda bir.Yani aylık taksit ödemesi olmuyor.Bunun dışında anaparada  indirim olmuyor.Vadesi gelmemiş ödemeler için yapılandırma olmuyor.

Daha Önce Yapılandırılan Öğrenim Kredisi Tekrar Yapılandırılır Mı?

KYK Borcu Affı 2018. Geçmiş yılalrda da bir çok kez af çıktı.En son yıllarda ise 6736 sayılı kanun ve 7020 sayılı kanunla af çıktı.Bu aftan yararlanmak isteyen öğrenim kredisi borçluları borçlarını yapılandırdı.En son ise 7143 sayılı yapılandırma çıktı.Buna göre , daha önce yapılandırılan bir öğrenim kredisi borcu için tekrar yapılandırma olmaz.Eğer daha önceki yapılandırma bozulduysa 7143’e göre yapılandırma yapılabilir.

 

KYK Borcu Ne Zaman Vergi Dairesine Düşer?Vergi Dairesine Düşen Öğrenim Kredisi

 

Trafik Cezaları Affı Hangi Tarihleri Kapsıyor?Trafik

Cezası Affı Ne Zaman 2018?

"KYK Borcu Affı 2018. KYK Öğrenim Borçları Silinecek Mi?" için yapılan yorumlar

  1. mehmet kurt   Nisan 24, 2018 at 10:40 am

    peki biz her ay düzenli olarak ödeyenler eşşek miyiz bizde bu vatanın evlatlarıyız büyük haksızlık olmaz mı hak kı arıyorsak eger

    Cevapla

Fikrini Paylaş

Mail adresiniz kimseyle paylaşılmaz