Son dakika.Yapılandırmada ilk taksit ve peşin ödeme süresi 15 ekime uzadı

Son dakika.Yapılandırmada ilk taksit ve peşin ödeme süresi 15 ekime uzadı

Yapılandırmada ilk taksit ve peşin ödeme süresi 15 ekime uzadı.  Yapılandırma yapılan vergi borcunda son ödeme günü için son tarih 1 ekimdi. Bu yoğunluğun giderilmesi için tüm vergi daireleri gece 12 ye kadar açık kaldı. Bugün ise son dakika gelişmesi olarak yapılandırılan borçların son ödeme tarihi bir kez daha uzadı ve son gün 15 Ekim oldu. Bu karar  resmi gazetenin bugünkü sayısında da yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Banka Ödemelerinde Sıkıntı Oluştu

Yapılandırmada ilk taksit ve peşin ödeme süresi 15 ekime uzadı.  Yapılandırma ödemelerine sayılı günler kala ödeme yapmak isteyen mükelleflerin çoğu vergi daireleri ve vezneler akın etti. Bu yüzden ödemeler için gece saat 24:00’a kadar Türkiye genelindeki tüm vergi daireleri vezneleri açık kaldı. Yapılandırılan vergi borcunu ödemek isteyen kişiler bu saate kadar vergi daireleri veznelerinden ödeme yaptılar. Ancak bankalara ödeme yapmak için giden kişiler,son ödemenin normalde 30 eylül olduğunu ,bir sonraki ay(1 ekim) ödeme yapılacağı için ay farkından dolayı sistemsel sıkıntı olduğunu öne sürerek ödeme kabul etmedi. Bu yüzden bankalara giden kişilerin çoğu mağduriyet yaşayarak tekrar vergi dairelerine döndü.

İnteraktif Vergi Dairesi Bir Süre Hizmet Vermedi

Yapılandırmada ilk taksit ve peşin ödeme süresi 15 ekime uzadı. Yapılandırılan borçları interaktif vergi dairesi aracılığıyla ödemek isteyen kişiler gün içinde normal seyrinde ödemeye devam etti. Ancak, 1 ekim günü akşam saatlerine doğru interaktif vergi dairesi sistemlerinde bir sıkıntı oldu ve ödeme yapılamadı. Yani geçici süre hizmet veremedi. Ancak daha sonra bu sorun aşıldı ve interaktif vergi dairesi aracılığıyla ödeme yapmaya devam edildi.

Yapılandırmada Son Ödeme Günü 15 Ekim

Yapılandırmada ilk taksit ve peşin ödeme süresi 15 ekime uzadı.  Son gün yoğunluğundan dolayı Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden 1 ekim tarihinde yapılandırmanın gece 24:00’a kadar uzayacağı yönünde duyuru yayınlandı.    Herkes ödemelerin gece biteceğini düşünürken sabah resmi gazeteye baktığında Cumhurbaşkanlığı kararnamesine dayanarak yapılandırmada son ödeme tarihinin 15 ekim olduğunu gördü.     Bu durumda yapılandırılan vergi borcunda peşin ödeme ve ilk taksit ödemede son gün 15 ekim 2018 tarihidir. Resmi gazetenin 2 ekim 2018 tarihli yayını şu şekildedir:

Yapılandırma Borçları Kredi Kartıyla Ödenir Mi?

Yapılandırmada ilk taksit ve peşin ödeme süresi 15 ekime uzadı.  Yapılandırılan vergi borçları vergi dairesi vezneleri ve bankaların haricinde internetten de ödenebilir. İnternetten ödeme yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesine girmek gerekiyor. Daha sonra ana sayfada interaktif vergi dairesi çıkıyor. İnteraktif vergi dairesine tecil dosya numarası veya TC kimlik numarasıyla giriş yapılarak yapılandırma borcu ödenebilir. Tecil dosya numarası , yapılandırma yapıldığı zaman size verilen ödeme planında yer alır.Tecil dosya numarasını öğrenmek için tıklayınız.

2018 İnteraktif Vergi Dairesi Nasıl Kullanılır? Hangi İşlemler Yapılabilir ?

 

 

 

Fikrini Paylaş

Mail adresiniz kimseyle paylaşılmaz