Temmuzda Memura Enflasyon Farkı Var Mı 2018? Memura Enflasyon Farkı Ne Zaman Verilecek?

Temmuzda Memura Enflasyon Farkı Var Mı 2018? Memura Enflasyon Farkı Ne Zaman Verilecek?

Memur maaşları her 2 yılda bir toplu sözleşme hükümlerine göre belirlenir.Toplu sözleşmede ne karar çıkarsa memur için 2 yıl içinde ne kadar zam verileceği belirlenir.Bu zamların haricinde memurlar için bir de ayrıca enflasyon zammı uygulanmaktadır.Enflasyon zammı , verilecek olan zam oranından fazla ise aradaki fark kadar memura ekstra enflasyon zammı verilir.Peki 2018 temmuz ayında memura ne kadar enflasyon zammı verilecek?Temmuzda memura enflasyon zammı var mı?Şu an da memura ne kadar enflasyon zammı oluştu?enflasyon farkı nasıl hesaplanır 2018?

Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

2018 Temmuz Ayında Memurlar Ne Kadar Zam Alacak?

4. Dönem Toplu Sözleşme hükümleri 25.08.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.Toplu sözleşmede yer alan hükümlere göre ise memurların 2018 ve 2019 yıllarında alacakları zam oranları belli oldu.Buna göre memurlar ocak ve temmuz aylarında zam alacaklardır.Toplu sözleşmeye göre memurların ocak 2018 de aldığı zam oranı yüzde 4 oldu.Memurların temmuz ayında alacağı zam oranı ise yüzde 3.5 olacaktır.

Mayıs 2018 Enflasyon Oranı Yüzde Kaç Çıktı?

Enflasyon verileri her ayın başında belli olur.Her ay başında bir önceki ayın enflasyon oranları açıklanır.Bu gün de 4 haziran 2018 tarihi itibariyle mayıs ayı enflasyon oranları açıklandı.Buna göre  Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mayıs’ta aylık yüzde 1.62, yıllık yüzde 12.15 arttı. Aylık bazda TÜFE’de en yüksek artış yüzde 5,21’le giyim ve ayakkabıda, en az artış yüzde 0,15’le alkollü içecekler ve tütün grubunda oldu. Yıllık bazda en yüksek artış yüzde 20,02’yle ulaştırmada yaşanırken, mayıs ayı zam şampiyonu yüzde 41,98’le havuç oldu.

 Memur ve Emeklinin Temmuzda Enflasyon Zammı Alacak Mı ?

Dediğimiz gibi haziran ayında açıklanan mayıs ayı enflasyon oranlarına göre Tüketici Fiyatları Endeksi(TÜFE)’de 5 aylık enflasyon yüzde 6,39 oldu.Toplu sözleşmede 6 aylık enflasyon memurun ocak ayın zammından fazla olursa aradaki farkın memur ve emeklilere verileceği karar bağlanmıştır.Mayıs ayı enflasyonuna  göre memurun ocak ayında yüzde 4 zam aldığından yola çıkarak aradaki fark olan yüzde 2,39 oranında memur ve emekli ekstra zam alacak.Tabi kesin ve net oran için haziran ayı enflasyon oranı da önemlidir.Haziran ayı enflasyonu ise 2 temmuz pazartesi günü açıklanacak.Buradan çıkacak olan orana göre memurun enflasyon zammı alıp almayacağı belli olacak. Şu durumda haziran ayı enflasyonu yüzde  -2,39 çıkmadıkça memur ve emekliler enflasyon zammı alacaklardır.

3600 Ek Göstergenin Maaşa Etkisi Var Mı?3600 Ek gösterge Emekli Maaşını Nasıl Etkiler?

 

Son Dakika.Asgari Ücret 2200 TL Mi Oluyor?

 

Fikrini Paylaş

Mail adresiniz kimseyle paylaşılmaz