Vergi Borcu Hapis Cezası 2019. Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019?

Vergi Borcu Hapis Cezası 2019. Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019?

Vergi borcu, vergi mükellef olunsun veya olunmasın hemen hemen herkesin bir şekilde ödemesi gereken bir borçtur. Vergi mükellefi olan birisi bu borcu sürekli öderken ,mükellef olmayan birisi ise dönem dönem vergi borcunu öder. Peki vergi borcu ödenmezse hapis cezası var mı? Vergi borcu ödememe cezası ne kadar? Vergi borcu ödenmezse ne olur? Vergi borcu ödenmezse silinir mi? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Vergi borcu hapis cezası 2019.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi vergi borcu hemen hemen herkesin bir şekilde ödemesi gereken bir borçtur.Bazen vergi adı altında bu boç ödenirken bazen de devlete harç olarak ödeme yapılabilir.Peki olur da vergi borcu ödenmezse ne olur? Vergi borcunun ödenmemesi durumunda kısa vadede herhangi bir şey olmaz.Sadece ödemeniz gereken tutar üzerine gecikme zammı işler.Vadesinden sonra vergi borcu ödenirse gecikme zammıyla beraber ödeme yapılır.Vadesi geçen borcunuzla ilgili olarak ilk olarak size bir ödeme emri gönderilir.Bu borç tebliğ edildikten sonra sizin için zor günler başlamış olur. İleriki aşamalarda da ödeme emrine rağmen vergi borcu ödenmezse sırasıyla banka hesaplarınıza bloke konulur, aracınız varsa aracınıza haciz konulur, gayrimenkulünüz varsa buna haciz konulur.Yani devlet alacağını almak için tüm mallarınız üzerine tedbir koyar.

Vergi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?


Vergi borcu hapis cezası 2019 . Vergi borcu zamanında ödenmeyince bu borcun ödenmesi için vergi dairesi tarafından size ilk olarak ödeme emri gönderileceğini söylemiştik.Bu ödeme emrinde borcun zamanında ödenmesi gerektiği ve borç size ait değilse itiraz etmeniz gerektiği yazmaktadır.Ayrıca vergi borcunun zamanında ödenmezse hapis cezası olacağı yazmaktadır.Hapis cezası , ödeme emrini alan kişiyi tedirgin etmektedir.Ancak, her ne kadar vergi borcunun ödenmemesinden dolayı hapis cezası olasa da fiilen bu uygulanmamaktadır.Yani ödenmeyen vergi borcuna hapis cezası uygulaması yoktur.

Vergi Borcu Ödenmezse Silinir Mi?


Vergi borcu hapis cezası 2019 . Vergi borcu ödenmezse gecikme faiziyle birlikte borç artmaya devam eder.Anapara aynı kalırken gecikme zammı her ay belli oranda artış gösterir.Yani vergi borcu ödenmezse silinmez.Ancak, belli dönemlerde gelen yeniden yapılandırma kanunuyla faizlerinde silinme durumu ortaya çıkabilir.En son çıkan 7143 sayılı yeniden yapılandırma kanunuyla ilk defa trafik para cezalarında ana paradan indirim oldu.Ancak genel olarak ana paralar aynı kalırken faizlerin silinmesi durumu vardır.

Vergi Borcundan Dolayı İcra Gelir Mi? Vergi Borcundan Dolayı Hapis Cezası Gelir Mi?

Vergi Borcu Olan Araç Satılır Mı?Yapılandırılmış Vergi Borcu Araç Satışına Engel Mi?

"Vergi Borcu Hapis Cezası 2019. Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019?" için toplam 2 yorum yapmış

 1. senol   Haziran 8, 2019 at 7:22 pm

  merhabalar ! 2003 yılın da ticaret yaparken post cihazı kaynaklı vergi ziyai cezası ve kdv cezaları kesildi hala öde hala ödeyemedim o dönem de textil için kdv oranı % 18 idi sonra sonradan bir düzenlemeyle textil de kdv oranı % 8 olarak degiştirildi .bu durumda yapılan degişiklik geriye dogru işler mi ? benim % 18 den yediğim ceza da bir degişiklik söz konusu mu .teşekkürler .

  Cevapla
  • VergiUzmani   Haziran 12, 2019 at 4:08 pm

   maalesef değişiklikler geçmişe işlemez.

   Cevapla

Fikrini Paylaş

Mail adresiniz kimseyle paylaşılmaz