Vergi Yapılandırma Ödenmezse Ne Olur? Yapılandırma Nasıl Bozulur? Ödeme İçin Ek Süre Verilecek Mi?

Vergi Yapılandırma Ödenmezse Ne Olur? Yapılandırma Nasıl Bozulur? Ödeme İçin Ek Süre Verilecek Mi?

Vergi Yapılandırma Ödenmezse Ne Olur? 7143 sayılı kanunla vergi borçlarının yapılandırılmasında son ödeme günü uzatılmış olarak 15 günü sona erdi.Vergi daireleri 15 ekim pazartesi günü saat 19:00 a kadar yapılandırma taksitlerini almaya devam etti. Ancak herhangi bir nedenden dolayı bazı mükelleflerin yapılandırma taksitlerini ödemediği görüldü. Peki ödenmeyen vergi yapılandırma taksitleri için ek bir süre verilecek mi? Yapılandırma ödenmezse ne olur? 7143 yapılandırma hangi hallerde bozulur?

Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yapılandırma İlk Taksit Ödenmezse Yapılandırma Bozulur Mu?

Vergi Yapılandırma Ödenmezse Ne Olur? Bilindiği gibi 7143 sayılı kanunla yapılandırılan vergi borçlarında ilk taksit ödeme süresi 15 ekim günü son buldu. 7143 sayılı kanuna göre, yapılandırılan vergi borçlarının ilk 2 taksitinin zamanında ödenmesi gerekiyordu. Yani yapılandırma yapan birisinin 15 ekim günü saat 19:00 a kadar ilk taksitini ödemesi gerekiyordu. Buna göre, ilk taksit ödenmemişse yapılandırma bozulmuş olacaktır. Ödeme yapmak istediğinizde sistem size yapılandırmanın bozulduğu uyarısı verecektir.

Yapılandırmada İlk Taksiti Ödemeyenler İkinci Taksiti Ödeyecek Mi?

Vergi Yapılandırma Ödenmezse Ne Olur? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer bir yapılandırma yapıldı ve ilk taksit zamanında ödenmediyse yapılandırma bozulacaktır.Bu durumda ikinci taksitin tekrar ödenmesi gerekmez. Zaten ödeme yapacağınız zaman sistem mutlaka bir uyarıda bulunacaktır.

Matrah Artırımı İçin Zamanında Ödeme Olmazsa Ne Olur?

Vergi Yapılandırma Ödenmezse Ne Olur? 7143 sayılı kanunla yapılandırılan vergi borçları için geçerli olan durumun aynısı matrah artırımı için de geçerli olacaktır.Yani zamanında ödenmeyen matrah artırımı için yapılandırma bozulur.

Yapılandırma Hangi Durumda Bozulur?

Vergi Yapılandırma Ödenmezse Ne Olur? 7143 sayılı kanunla yapılan yapılandırmada yapılandırma 2 durumda bozulur:

  1. eylül ve kasım taksitleri zamanında ödenmezse yapılandırma bozulur.Yani ilk 2 taksit zamanında ödenmezse.Bilindiği gibi eylül taksitinin son ödeme süresi 15 ekim olduğundan dolayı, ekim ve kasım taksitleri zamanında ödenmezse yapılandırma bozulur demek daha doğru olur.
  2. İlk 2 taksitin zamanında ödenmesi şartıyla ,yıl içinde 2 kez aksatılan yapılandırma taksitleri sonucunda da yapılandırma bozulur.Diyelim ki ekim ve kasım taksitlerini ödediniz.Daha sonra ise ocak ve mart taksitlerini zamanında ödemezseniz yapılandırmanız bozulur.

Yapılandırma Bozulursa Ne Olur?

Vergi Yapılandırma Ödenmezse Ne Olur? İlk iki taksiti ödemezseniz veya ilk 2 taksiti ödemek şartıyla yıl içinde 2 kez taksiti aksatırsanız yapılandırmanız bozulur demiştik.Peki yapılandırma bozulursa ne olur? Yapılandırma bozulduğu zaman yararlanmış olduğunuz faiz indirimi tekrar eski haline gelir.Ayrıca, vadesi geçmiş olan vergi borçlarınıza gecikme zammı faiz işlemeye devam eder.Kısacası yararlanılan avantaj faiziyle sizden geri alınır.

Yapılandırmada Ödeme İçin Ek Süre Verilecek Mi?

Vergi Yapılandırma Ödenmezse Ne Olur? Vergi yapılandırması için zaten ek süre olarak ikinci kez uzatılarak 15 ekim tarihi belirlenmişti.Bu karar Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile alındı.Dolayısıyla 15 ekim tarihi yapılandırmada ilk taksitin son ödeme günü olarak belirlendi.Bu tarihten başka ek bir süre uzatımı da olmadı.

7143 Yapılandırma Ne Zaman Bozulur? Yılda Kaç Taksit Ödenmesi Gerekir?

Kredi Kartıyla Yapılandırma Ödeme Nasıl Olur? 7143 Yapılandırma Kredi Kartıyla Ödeme

 

Fikrini Paylaş

Mail adresiniz kimseyle paylaşılmaz