Yapılandırma ödeme süresi uzatıldı mı? 7143 vergi yapılandırma ödeme

Yapılandırma ödeme süresi uzatıldı mı? 7143 vergi yapılandırma ödeme

7143 sayılı kanunla yapılandırılan vergi borçları için ödeme süresinde son günler yaklaşıyor. Yapılandırmasını peşin ödemek isteyen veya ilk taksitlerini ödemek isteyenler için son gün ne zaman? Yapılandırma Ödeme süresi uzatıldı mı 2018?Vergi yapılandırma ödemede son gün zaman?

 Yapılandırmada Ödeme Süresi Uzatıldı

Yapılandırma ödeme süresi uzatıldı mı? Vergi yapılandırma için ilk ödeme tarihi kanunda belirtilen 30 Eylül 2018 tarihidir.Normalde bu tarihe kadar peşin yapılandırılan ödemelerle taksitli ödemelerin ilk taksitlerinin ödenmesi gerekir.Ancak yine kanuna göre,herhangi bir ödemenin son günü hafta sonuna denk gelirse, son gün ilk iş günüdür denilmektedir.Buna göre,30 Eylül 2018 tarihi hafta sonuna denk geldiği için yapılandırılan vergi borcunun ödenmesinde son gün, ilk iş günü olan 1 ekim 2018 tarihidir.Yani 1 Ekim günü mesai bitimine kadar borç ödenebilir.

1 Ekimde yapılandırma ödenmezse ne olur?

Yapılandırma ödeme süresi uzatıldı mı? Yapılanması yapılan vergi borcunun 1 Ekim mesai bitimine kadar peşin veya taksitlerin ödeneceğini söylemiştik.Peki bu tarihe kadar herhangi bir ödeme yapılmazsa ne olur?Yapılandırılan bir vergi borcunun bozulması için yıl içinde 2 takdirin süresinde ödenmemesi gerekir.Bu durumda diyelim ki 1 Ekim 2018 tarihine kadar ödeme yapılmadıysa yapılandırma hemen bozulmaz.Ancak Kasım ayındaki taksit de yatırılmazsa bu sefer iki taksit ödenmediği için yapılandırma bozulur.

Yapılandırma bozulursa ne olur?

Yapılandırma ödeme süresi uzatıldı mı? Diyelim ki yapılandırma yaptınız ama zamanında ödeme yapmadığınız için yapılandırma bozulduysa artık ödeme yapamazsınız.Ödeme yapacağınız zaman size yapılandırmanın bozulduğu uyarısı verilir.Bu durumda ilgili vergi dairesi ile iletişime geçmek gerekir. Çünkü yapılandırmayı yapan vergi dairesi sizin yapılandırmanızı bozarak eski hale getirmesi gerekecek. Peki bu ne demek oluyor?Yani borçlar yapılandırmadan önceki eski haline geri dönüyor. Kazanmış olduğunuz faiz indirimleri geri alınıyor. Kısacası kazandığınız avantajlar ortadan kalkıyor.

Kredi Kartıyla Yapılandırma Ödeme Nasıl Olur? 7143 Yapılandırma Kredi Kartıyla Ödeme

Fikrini Paylaş

Mail adresiniz kimseyle paylaşılmaz