Yurtdışından Gelen Telefonların Harç İadesi Nasıl Olur? Harç İadesi Ne Kadar Sürer?

Yurtdışından Gelen Telefonların Harç İadesi Nasıl Olur? Harç İadesi Ne Kadar Sürer?

Yurtdışından Gelen Telefonların Harç İadesi Nasıl Olur? Yaz aylarıyla birlikte yurt dışı vatandaşların Türkiye’ye gelirken beraberinde getirdikleri telefonlarda da artış olmuştur.Özellikle yüksek modelli telefonların ülkemize getirilmesinden dolayı bazı işlemlerin olacağını bilmek gerekir.Bu işlemlerden birisi bu telefonların kayıt edilmesi işlemidir.Tabi kayıt edilirken de devlete gerekli olan harcın yatırılması da gerekir.Bu yazımızda, yurt dışından gelen telefon  için ödenen harcın iadesinin nasıl alınacağına değineceğiz.

Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Olur?

Yurtdışından Gelen Telefonların Harç İadesi Nasıl Olur? Yurt dışından gelen telefonların kayıt altına alınması için bazı işlemlerin yapılması gerekir.Öncelikle getirilen telefon IMEI numarasının bilinmesi ve kayıt edecek kişinin pasaportu olması lazım.

-IMEI numarasını,telefon tuşlarından *#06# basarak öğrenebilirsiniz.

Daha sonra yapmanız gereken ise pasaportun telefon açtırmak için müsait olup olmadığının sorgulanmasıdır.Bunun için ise 0312 294 94 94 numaralı telefonu arayarak sorgulama yapabilirsiniz.

-Telefonla arama yaparak pasaportun müsait olduğunu, telefon kaydı yapılacağını teyit ettikten sonra gerekli olan harcın yatırılması gerekir.Yurt dışından gelen telefonlar için telefon harcı ücreti 2018 yılı için 170,70 TL’dir.

-Tüm bunları yaptıktan sonra ise en son yapılacak iş, www.edevlet.gov.tr adresine giriş yapılarak telefon kayıt işleminin tamamlanması işlemidir.

Yanlış Yatırılan Telefon Harç Ücretinin İadesi Nasıl Alınır?

Yurtdışından Gelen Telefonların Harç İadesi Nasıl Olur? Diyelim ki yurt dışından gelirken beraberinizde bir telefon getirdiniz ve bu telefonu kayıt altına almak için gerekli olan işlemleri yaptınız.Ancak, pasaportta sorun olduğu için veya başka bir sebepten dolayı bu telefonu açtıramadıysanız bu telefon için yatırılan harcın iadesini alabilir misiniz?İade alınacaksa nasıl alınacak?harcın iadesini alabilirsiniz.Bunun için iki yöntem vardır:

-Telefon harcını yatırdınız ve iadesini aynı gün içinde istiyorsanız, ödediğiniz makbuzu vergi dairesine götürmeniz gerekiyor.Vergi dairesi işlem yapılmadığını teyit ederek bu harcın vergi dairesi veznesinden direkt ödemesini yapar.Yani herhangi bir dilekçeye gerek yoktur.

-Eğer kayıt işlemini yapmadınız ve aynı gün iinde vergi dairesine başvuru yapmadınız ve daha sonra başvuru yaptıysanız durum farklıdır.Bu durumda,harcı ödediğinize dair makbuzla birlikte vergi dairesine gelerek vergi dairesinin size verdiği EK 6 dilekçesinin doldurulması gerekmektedir.Doldurduğunuz EK 6 dilekçesi ve ödediğinize dair makbuzla birlikte vergi dairesindeki ilgili memura evraklarınızı bırakabilirsiniz.

EK 6 Harç İade Dilekçesi

Telefon Harç İadesi Ne Zaman Olur?

Yurtdışından Gelen Telefonların Harç İadesi Nasıl Olur? Doldurulan dilekçe ilgili memura geldikten sonra vergi dairesi memuru harcın ödenmesi için düzeltme işlemi yapar.Yaptığı düzeltmeyi servis şefi ve müdür yardımcı imzaladıktan sonra müdüre gönderir.Vergi dairesi müdürü düzeltmeyi onayladıktan sonra ise düzeltme evrağı muhasebe servisine gider.Muhasebe servisi ise paranın iadesi belirtilen hesaba para çıkışı yapar.Bu işlemler için standart bir zaman yoktur.Harç iadesi bazen yaklaşık 1 ayı bile bulabilir.

2018 Pasaport Harç Ücretleri Ne Kadar?Pasaport Cüzdan Bedelini Kimler Öder?

 

 

 

 

 

 

"Yurtdışından Gelen Telefonların Harç İadesi Nasıl Olur? Harç İadesi Ne Kadar Sürer?" için toplam 8 yorum yapmış

 1. iPhoneX   Ocak 4, 2019 at 11:45 pm

  Bu nasıl bir sistemse 31.12.2018 de parayı yatırdım banka üzerinden makbuzu aldım 500 TL olarak e -devlet hata verdi o gün yapamadı kayıt işlemini.
  2019 da yine zam yapmışlar 618 olmuş ve bu yüzden kabul edilmiyor benim yatırdığım para , ben yatırdım buna gerek yok ama ne kadar eksik ise tamamlarım ozaman diyorum zaman kaybı olmasın,olmaz ,tekrar yatır 618 bu sefer deniyor. Başvuru yapıp önce ki paranın iadesini isteyecekmişim,artık ne zaman geri alabilirsem bu nasıl bir haksızlık inanılmaz saçma !

  Cevapla
 2. Cansu   Ocak 29, 2019 at 8:40 am

  Yanlış yatırdığım paranın iadesi için gerekli dilekçeyi makbuzumla gönderdim ankaraya fakat paramın ne zaman bana geleceğini kime soracağım ben

  Cevapla
  • VergiUzmani   Ocak 29, 2019 at 9:41 am

   İlgili vergi dairesini arayıp muhasebe servisine baglanabilirsiniz.

   Cevapla
  • Harun   Şubat 2, 2019 at 12:35 am

   Dilekçe örneği var mı benzer sorunu ben de yaşadım lütfen yardım edin

   Cevapla
 3. YUSUF ÇAKMAK   Nisan 30, 2019 at 1:34 pm

  BEN ÖDEMEYİ YANLIŞ YAPTIM İŞLEM ESNASINDA DEKONTU ALAMADIM SAYFA YANLIŞLIKLA KAPANDI İLGİLİ DEKONTU NASIL NERDEN ALABİLİRİM

  Cevapla
  • VergiUzmani   Mayıs 3, 2019 at 10:53 am

   Herhangi bir vergi dairesine başvuru yapabilir veya interaktif vergi dairesinden alabilirsiniz

   Cevapla
 4. Berkay   Mayıs 25, 2019 at 2:28 am

  Yanlış yatırdığım vergimin iadesi için dilekçede talepte bulundum.Telefonum kapalı. İade yatmadan , üstüne kaydı yaptırsam ve vergi iademi almadan önce , arkadaşımın üstüne para ödersem(aynı vergiden tekrar ödersem) aynı IMEI nolu telefon tekrar açılır mı? Param yanar mı?

  Cevapla
  • VergiUzmani   Haziran 12, 2019 at 4:10 pm

   maalesef paranız yanar

   Cevapla

Fikrini Paylaş

Mail adresiniz kimseyle paylaşılmaz