1. Ana Sayfa
  2. Emeklilik
  3. 1999 Öncesi Sigortalılar İçin Yaşa Takılmadan Emeklilik. Şartlar Nedir?

1999 Öncesi Sigortalılar İçin Yaşa Takılmadan Emeklilik. Şartlar Nedir?

1999 Öncesi Sigortalılar İçin Yaşa Takılmadan Emeklilik. Emeklilikte yaşa takılma sorunu son zamanlarda gündemdeki yerini devamlı korumaktadır. Bir çok kişi prim gün sayısını doldurmasına rağmen gerekli olan yaşa gelmediği için emekli olamıyor. Bu yaş kadınlarda ayrı, erkeklerde ayrıdır. Durum böyleyken de bu konu devamlı dile getirilmiş ancak geçtiğimiz gün hükümet tarafından olumsuz bir cevap gelmiştir. Hükümet tarafından gündemlerinde emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenleme olmadığı belirtilmiştir. Ancak bugün yaşanan bir gelişme emeklilikte yaşa takılanlar için umut oldu. Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

1999 Öncesi Sigortalıların Yaşa Takılmaması İçin Yasa Teklifi Hazırlandı

1999 Öncesi Sigortalılar İçin Yaşa Takılmadan Emeklilik. TBMM Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman  bugün Doğan Haber Ajansına açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarından birisi de emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili sorundur. DUMAN’a göre, hazırlanmış Kanun Teklifinde, ilk SGK girişi 08.09.1999 ve öncesinde olanlardan, erkek ise 25 yıl zorunlu hizmet süresini ve emeklilik için gerekli prim günlerini tamamlayanlar, kadın ise 20 yıl zorunlu hizmet süresini ve emeklilik için gerekli prim günlerini tamamlayanlar bu haktan faydalanabilecekler.

Hangi Yıl Çalışmaya Başlayanlar Emeklilikte Yaşa Takılmayacak?

1999 Öncesi Sigortalılar İçin Yaşa Takılmadan Emeklilik. Ülkemizde 1999 yılı çalışanlar için önemli bir yıldır.1999 yılından önce herhangi bir işte sigortalı olanlar için yaş şartı aranmazken,1999 yılından sonra çalışanlar için yaş şartı aranmaya başlandı.Yani emekli olabilmek için gerekli olan yaş şartı 1999 yılından sonra aranmaya başlandı.Konuyla ilgili yasa teklifi yasalaşırsa 1999 yılından önce SGK kapsamında işe girenleri ilgilendirecektir.Peki bu durumda hangi yıl işe girenler nasıl emekli olacak?

Erkekler için 1993 yılı Ekim ayından önce ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar,

Kadınlar için 1998 yılı Ekim ayından önce ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar, gerekli olan 5000 ile 5975 gün aralığındaki hizmet prim günlerini tamamladıklarında yaşı beklemeden emekli olabilecektir.

Bu yasadan yararlanmak isteyen kişilerin 3 ay içinde yazılı olarak ilgili kuruma başvuruda bulunması gerekmektedir.

Borçlanarak Emekli Olmak Mümkün Olacak Mı?

1999 Öncesi Sigortalılar İçin Yaşa Takılmadan Emeklilik. Yasa teklifine göre erkekler için 25 yıl hizmet süresinin tamamlanmış olması ve primlerin yatırılmış olması gerekecek.Ancak, askerlik görevini yapmış olanlar  ve  yurt dışında çalışmış olanlar borçlanma yöntemiyle hizmet süresini tamamlayarak emekli olabilecekler.Aynı şekilde,kadınlar için de 20 yıl hizmet süresini tamamlamış olanlar ve primlerini yatıranlar yurt dışında çalıştığı günlerini boçlanarak emekli olabilecekler.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasa Tasarısı Meclise Ne Zaman Gelecek 2018

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap