1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar
  3. 65 Yaş Aylığı Şartları 2018? Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu?Kimler Yaşlılık Maaşı Alamaz?

65 Yaş Aylığı Şartları 2018? Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu?Kimler Yaşlılık Maaşı Alamaz?

65 Yaş Aylığı Şartları. Yaşlılık aylığı, sosyal güvencesi olmayan ve hiç bir gelir olmayan 65 yaşını doldurmuş, muhtaç durumdaki kişilere verilen aylıktır.Yaşlılık aylığının 65 yaş aylığı ve 2022 aylığı,fakirlik maaşı gibi isimleri de vardır.Bu maaştan belli şartları sağlayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yararlanabilir. Hükümetten geçtiğimiz günlerde yaşlılık maaşıyla ilgili bir gelişim sağlandı.Bu gelişmeyle birlikte yaşlılık maaşında iyileştirme yapıldı.Hatta bu iyileştirmeyle ilgili kanun da resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe girdi.Peki 2018 65 yaş aylığı ne kadar oldu?65 yaş aylığı şartları 2018? kimler yaşlılık maaşından yararlanabilir?Yaşlılık maaşı almak için nerelere başvuru yapılmalıdır?

Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

65 Yaş Aylığı Ne Kadar Oldu?

65 Yaş Aylığı Şartları.  65 yaş aylığı normal aylık gibi ayda bir ödenmez.Yaşlılık aylığı her 3 ayda bir ödenir.Şu anda mevcut duruma göre yaşlılık aylığı her 3 ayda bir 783 TL ödeniyor.Bu da aylık 261 TL’ye denk geliyor.Son günlerde TBMM’de görüşülen torba yasalarla birlikte yaşlılık aylığına zam gelmişti.Buna göre , yeni torba yasadan çıkıp yasalaşan kanunla birlikte yaşlılık maaşı dediğimiz 65 yaş aylığı 1500 TL oldu.Tabi bu maaş yine her 3 ayda bir ödenecek.Yani aylık 500 TL’ye denk geliyor.bu zam 2018 yılı için böyle olacak.2019 ve diğer yıllar için ayrıca bir zammın daha geleceğini şimdiden belirtmekte fayda var.

Yaşlılık Aylığı Alanın Sağlık Güvencesi

65 Yaş Aylığı Şartları.  65 Yaş aylığı almak için muhtaç durumda olmak gerekir.Bu aylığın temel amacı da vatandaşın muhtaç durumdan çıkmasının sağlanmasıdır.Dolayısıyla bu maaş verilince sadece maaş olarak değil sağlık açısından da faydaları olacaktır.Bundan dolayı yaşlılık aylığı alan birisi, devletin sunmuş olduğu sağlık hizmetinden de ücretsiz olarak yararlanabilecektir.Yani herhangi bir prim ödememesine rağmen bu maaşı alıyor olmasından dolayı sağlık sorunu yaşadığında herhangi bir ücret ödemeyecektir.

Kimler Yaşlılık Aylığı Alabilir?

65 Yaş Aylığı Şartları.  65 Yaş aylığı almak için bazı şartlar vardır:

-Öncelikle adından da anlaşılacağı gibi 65 yaşının üzerinde olunması gerekir,

-Sosyal Güvenlik Kurumundan SsK,Emekli Sandığı,Bağkur adı altında maaş alınmıyor olması gerekir,

-Sosyal Güvenlik Kurumuna hiç bir şekilde prim ödenmemesi gerekir,

-Kabul görmüş olan muhtaçlık sınırın altında bir gelire sahip olunması gerekir.Eğer muhtaçlık sınırın üzerinde bir gelir varsa 65 yaş aylığından yararlanamazsınız.

Kimler Yaşlılık Aylığı Alamaz?

65 Yaş Aylığı Şartları.  65 yaş aylığını kimlerin alacağına yukarıda değindik.Yukarıdaki şartları sağlayan birisi 65 yaş aylığı alabilir.Peki kimler 65 yaş aylığı alamaz?65 yaş aylığı alamayacak kişiler şunlardır:

Herhangi bir emekli maaşı olanlar,

-Boşanmadan dolayı nafaka alan kişiler,

-Az miktarda da olsa dul ve yetim aylığı alan kişiler,

-Sosyal hizmetlerden harçlık ödeneği alan kişiler,

Muhtaçlık sınırının üzerinde geliri olanlar 65 yaş aylığından yararlanamaz.

65 Yaş Aylığı Almak İçin Nereye Nasıl Başvurulmalıdır?

65 Yaş Aylığı Şartları.  65 yaş aylığı almak isteyen 65 yaş üstü kişiler, gerekli şartları sağlamaları halinde bu aylığı alabilecekler.Bunun için başvuruda bulunulması gerekmektedir.Başvuru yapmak için kaymakamlıklardaki ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmak gerekiyor.Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sizden istenilecek belgeleri temin etmenizi isteyecektir.Bu belgeleri getirdiğiniz zaman başvuru işleminiz başlayacaktır.

Çocuğu Okuyan Ailelere Devlet Desteği 2018?Ne Kadar Veriliyor?Nasıl Başvurulur?

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap