1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar
  3. Çocuğu Okuyan Ailelere Devlet Desteği 2018? Ne Kadar Veriliyor? Nasıl Başvurulur?

Çocuğu Okuyan Ailelere Devlet Desteği 2018? Ne Kadar Veriliyor? Nasıl Başvurulur?

okul yardım parası nasıl alınır? Çocuğu okula gönderen aileler bilirler ki okul masrafları anne babanın belini bükmektedir. Son yıllarda okulda okutulan kitaplar artık ücretsiz olarak dağıtılarak aileler biraz olsun rahatladı. Ancak okul masrafları sadece kitaplarla bitmiyor.Okul masrafları için devlet yardımı ne kadar? okuyan çocuğa devlet yardımından yararlanmak için ne yapılmalıdır? hangi belgeler lazımdır?okuyan çocuk için devlet yardımı her ay mı verilecek?

Detaylar yazımızda.

Okuyan Çocuğa Maaş Kimlere Veriliyor?

okul yardım parası nasıl alınır? Son zamanlarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bir çok sosyal yardımda atılım yapmış durumda.Hemen hemen herkes için bir sosyal yardım programı olan bakanlığın çocuğu okul çağına gelmiş ve okuyan çocuklar için de yardımı bulunmaktadır.Bu kapsamda verilen yardımın adı SED yani Sosyal ve ekonomik destek yardımı altında bir programdır.Peki bu yardımdan kimler yararlanacak?Bu programdan,maddi durumları yetersiz olan anne babalar yararlanabilir.Yani durumu iyi olan anne babalar bu programdan yararlanamaz.Durumun iyi olup olmadığını ise Kurumun kendisi araştırır.Durumunda düzelme olanlarına maaşını keser.Bunun için her 6 ayda bir denetleme ekibi sizi denetler.

Okuyan Çocuğa Destek İçin Nasıl Başvuru Yapılacak?

okul yardım parası nasıl alınır? Okuyan çocuklara devlet desteği için yapmanız gereken çok basittir.Başvuru için;

-Sadece bir dilekçe yeterlidir.Dilekçede, durumunuzun iyi olmadığını ve bu destekten yararlanmanız gerektiğini belirtmeniz gerekmektedir.

Bu dilekçeyle birlikte her ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya bağlı bulunan Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuruda bulunmanız gerekir. 

-İlçede iseniz de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekir.Eğer gitme gibi bir durumunuz yoksa da BİMER üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.

Başvuruda Gerekli Belgeler Nelerdir?

okul yardım parası nasıl alınır? Başvuruya giderken yanınızda bir takım belgelerin olması gerekmektedir.Yukarıda da dediğimiz gibi doldurmuş olduğunuz dilekçeyle beraber aşağıdaki belgeleri de götürmeniz gerekir.Bu belgeler şu şekildedir:

  1. T.C. kimlik numarası beyanı için kimlik yada varsa sürücü belgeniz.
  2. Öğrencinin okuduğuna, yani öğrenci olduğuna dair belge.(Öğrenci Belgesi)
  3. Eğer Kurum gerekli görürse sağlık raporu isteyebilir.
  4. İŞ-KUR veya meslek kuruluşlarına başvuruda bulunduğuna dair belge

Okuyan Çocuk İçin Ne Kadarlık Destek Veriliyor?

okul yardım parası nasıl alınır? Belki de en önemli soru okuyan çocuk için ne  kadar destek verildiğidir.Bu rakam her yıl memura verilen maaş zammı oranında artmaktadır.2018 yılında memura verilen zamma göre hangi okul çağındaki çocuğun ne kadar alacağı aşağıda belirtilmiştir:

OKUL ÖNCESİ ÇOCUK 487,86
İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK   731,78
ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 780,56
ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK İÇİN 487,86
YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 878,14

Başvuruda bulunacağınız yerlerin adresleri

Yukarıdaki rakamlar 2018 yılı içindir.Her yıl bu miktarlar enflasyon oranında ve yeniden değerleme oranında artacaktır.

65 Yaş Aylığı Şartları 2018?Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu?Kimler Yaşlılık Maaşı Alamaz?

Asker Ailelerine Verilen Maaş 2018.Asker Maaşı Ne Kadar Oldu?

 

Yorum Yap

Yorum Yap