1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar
  3. Dul Maaşı Şartları 2019. Dulluk Maaşı Ne Kadar 2019?

Dul Maaşı Şartları 2019. Dulluk Maaşı Ne Kadar 2019?

Dul Maaşı Şartları 2019. Türkiye Cumhuriyetinin sosyal devlet devlet ilkesi gereği yaptığı yardımlardan birisi de dul kalan kadınlar için verilen dulluk maaşıdır.Eşi vefat etmiş kadınlar yönelik verilen dulluk maaşı kadınların acılarını azaltarak hayatta kalmalarını sağlamaktadır.Peki dulluk maaşı hangi şartlarda verilir?Dul maaşı şartları 2019. Dulluk maaşı ne kadar 2019? Dul maaşı ne zaman kesilir?sigortalı olunca dul maaşı kesilir mi? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Dulluk Maaşı Ne Kadar 2019?

Dul Maaşı Şartları 2019. Dul maaşı eşi vefat etmiş ve muhtaç durumda olan kadınlar için hayatta kalmalarını sağlamak amacıyla 2 ayda bir verilen sosyal bir yardımdır.Bu maaş 2 ayda bir olarak 2019 yılı için 550 TL verilir.Bu miktar her yıl belli oranda artış göstermektedir.Mesel dul maaşı 2018 yılında yine 2 ayda bir olarak 500 TL olarak veriliyordu.2020 yılında da bu miktarın 600 TL olacağı düşüncesindeyiz.

Dul Maaşına Başvuru Şartları Nelerdir?

Dul Maaşı Şartları 2019. Dul maaşı devletin ihtiyaç sahiplerine vermiş olduğu bir yardımdır.Her yardımda olduğu gibi bu yardımın da belli başlı şartları bulunmaktadır.Bu şartlara değinecek olursak;

1)Adından da anlaşılacağı gibi maaş almak isteyen kişinin eşi vefat etmiş ve dul kalmış olması gerekir.Eşinin resmi nikahlı olması gerekir.İmam nikahı yapan ancak resmi nikahı olmayan eşin vefatı durumunda bu maaş bağlanmaz.

2)Eşi vefat eden kadının herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekir.Yani eşinden kalan sosyal güvencesi veya babasının sosyal güvencesi olan kadın bu maaştan yararlanamaz.

3)Vefat eden kadının eşinden herhangi bir maaş kalmaması gerekir.Eğer eşinden dolayı maaş kalıyorsa dul maaşına başvuru yapılamaz.

4)Belki de en önemlisi dul kalan kadının muhtaç durumda olması gerekir.Eğer muhtaç değilse bu maaş bağlanmaz.Peki muhtaçlık durumu neye göre belirlenir?Muhtaçlık durumuna başvuru yaptıktan sonra Mütevelli Heyeti karar verir.

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul Maaşı Şartları 2019. Dul maaşına başvuru yapmak isteyen eşi vefat etmiş muhtaç durumdaki kadınlar, ikametgahın bulunduğu sosyal yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına kimlikleriyle birlikte gitmeleri gerekmektedir.Yapılan başvuru sonrasında vakıf tarafından bir dosya açılır ve dul kalan kadının muhtaç olup olmadığı araştırılır.Bu araştırmayı Mütevelli Heyeti yapar.Heyet araştırma yaptıktan sonra uygun gördüğü kişiler için maaş bağlanması tavsiyesinde bulunur.Eğer kadının çalışılacak durumda olduğu tespit edilirse İŞKUR’a yönlendirilerek maaş bağlanmaz.

Dul Maaşı Hangi Durumda Kesilir?

Dul Maaşı Şartları 2019. Dul maaşı muhtaçlık durumu devam ettiği sürece alınmaya devam eder.Ancak bazı durumlarda dul maaşı kesilir:

1)belirli aralıklarla yapılan gelir testinde muhtaçlık durumunun ortadan kalktığı tespit edilirse dul maaşı kesilir.

2)vefat edene kadının tekrar evlenmesi halinde almış olduğu dul maaşı kesilir.

3)Resmi yada imam nikahı olmadan dul kadının bir kişiyle birlikte yaşadığı tespit edilirse yine dul maaşı kesilir.

4)dul kadının dul maaşından farklı bir yardım alması durumunda da dul maaşı kesilir.

5)oturduğu yerden başka bir yere taşındığı zaman bu değişikliğin bildirilmemesi durumunda da dul maaşı kesilir.

6)Dul kalan kadının SGK’lı olarak çalışmaya başlaması durumunda da dul maaşı kesilir.

7)Dul kalan kadının SGK’lı olmadan kayıtdışı olarak çalışması durumunda da tespit edilirse dul maaşı kesilir.

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir 2019? Elektrik Desteği Şartları Nedir?

65 Yaş Aylığı Şartları 2018? Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu?Kimler Yaşlılık Maaşı Alamaz?

Asker Ailelerine Verilen Maaş 2018.Asker Maaşı Ne Kadar Oldu?

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap