1. Ana Sayfa
  2. Vergi Mevzuat
  3. Ecrimisil Bedeli Ödenmezse Ne Olur? Ecrimisil Borcu Yapılandırma 2018

Ecrimisil Bedeli Ödenmezse Ne Olur? Ecrimisil Borcu Yapılandırma 2018

Ecrimisil Bedeli Ödenmezse Ne Olur? Bazen işlettiğimiz topraklar kendi tapulu malımız olmayabilir. Öyle ki, her işlettiğimiz yerin kendimiz olacak diye bir kural da yoktur.Bazen bu arazi devletin, yani hazinenin malı da olabilir. Kira ödemek suretiyle bu arazi de işletilebilir.Devlet arazisine genel olarak hazine arazisi diyoruz ve bundan dolayı oluşan kira geliri de ecrimisil oluyor.Peki ecrimisil borcunu kimler öder? Ecrimisil bedeli ödenmezse ne olur?7143 Sayılı yapılandırma ile ecrimisil bedeli de yapılandırma kapsamına giriyor mu?

Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Ecrimisil Bedeli Nedir?

Ecrimisil Bedeli Ödenmezse Ne Olur? Ecrimisil bedeli; hazine taşınmazının, İdarenin izni dışında gerçek veya tüzel kişilerce işgal veya tasarruf edilmesi sebebiyle, İdarenin bir zarara uğrayıp uğramadığına veya işgalcinin kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın, taşınmazın işgalden önceki hâliyle elde edilebilecek muhtemel gelir esas alınarak İdarece talep edilen tazminattır. Yani . normal şartlarda o arazinin ne kadar olduğu komisyonlarca belirlenir ve ona göre kira bedeli çıkar.

Ecrimisil Bedeli Ödenmezse Ne Olur?

Ecrimisil Bedeli Ödenmezse Ne Olur? Mal Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Milli Emlak Müdürlüğü tarafından kimlerin hazine arazisini kullandığı tespit edilir.Bu tespit milli emlak memurları tarafından bizzat yapılır.Bu tespitten sonra ise bu arazinin kira bedelinin ödenmesi için size bir ihbarname gönderilir.Bu ihbarnamede ecrimisil borcunuzun 30 gün içinde ödenmesi istenir.30 gün içinde mal müdürlüklerine ödeme yapmanız gerekir.Eğer 30 gün içinde mal müdürlüklerine ödeme yapmazsanız bu borç, arazinin bulunduğu vergi dairesine düşer.Bundan sonra bu borcun takibini 6183 sayılı amme alacakları tahsil usulü kanununa göre vergi dairesi dairesi yapar.Yani ödenmeyen her aya için gecikme faizi işlemeye devam eder.Belli bir süreden sonra ise hesaplarınıza bloke koyma ile işlem devam eder.

Ecrimisil Yapılandırma 2018

Ecrimisil Bedeli Ödenmezse Ne Olur? 7143 sayılı kanunla bir çok vergi alacağı af kapsamında değerlendirildi.Bu borçlardan birisi de hazine  arazisinin kullanılmasından dolayı ödenmeyen ecrimisil borcudur.7143 Sayılı yapılandırma ile ecrimisil borçları yapılandırılabilir.Bunun için vergi dairesine giderek dilekçe doldurmanız yeterlidir.Doldurduğunuz bu dilekçeyi ilgili memura vererek borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Yapılandırmada ana para kalır ama gecikme faizi silinir.Kalan miktarı da ister peşin ödenir, isterseniz 6,12,18 taksit halinde ödeyebilirsiniz.Unutmayın, ödemeler 2 ayda bir olur.

7143 Sayılı Vergi Yapılandırma Ödeme Tarihleri.Hangi Taksit Ne Zaman Ödenecek?

7143 Vergi Yapılandırma Başvuru Süresi Uzatıldı Mı?Son Gün Ne Zaman?

 

Yorum Yap

Yorum Yap