1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Yardımlar
  3. Elektrik Yardımı Kimlere Verilir 2019? Elektrik Desteği Şartları Nedir?

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir 2019? Elektrik Desteği Şartları Nedir?

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir 2019? Türkiye Cumhuriyetinin sosyal devlet ilkesi gereği destekleri devam etmektedir.Son olarak, 28 şubat 2019 tarihinde resmi gazete yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre dar gelirli ailelere elektrik desteği verileceği belirtildi.Elektrik yardımı kimlere verilecek 2019? elektrik desteği alma şartları nelerdir? elektrik desteği ne kadar verilecek 2019?elektrik desteği ne zaman başladı? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanacak?

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir 2019? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, geçim sıkıntısı olan ailelere elektrik yardımı yapılacağı müjdesini daha önceki günlerde vermişti.Bu konuşmasında kimlerin bu destekten yararlanacağını da söylemişti.Buna göre,Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından düzenli ödeme yapılan yaklaşık 2,5 milyon aile bu yardımdan yaralanabilecek.Dolayısıyla bu yardımı alabilmek için düzenli yardım yapılıyor olunması gerekiyor.Düzenli yardımdan yararlanmak için de bazı şartla bulunmaktadır.

Elektrik Desteği Ne Kadar?

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir 2019? Düzenli yardım alan Dar gelirli ailelere yapılacak olan elektrik desteği, ailedeki kişi sayısına ve kullanılan enerjiye göre değişmektedir.Buna göre, aynı evde yaşayan kişi sayısı;

– 2 veya daha az olanlara 75 kilovat saat,

-3 kişi olanlara 100 kilovat saat,

– 4 kişi olanlara 125 kilovat saat,

– 5 kişi veya daha fazla olanlara da 150 kilovat saat elektrik desteği verilecek.

Resmi gazetede yayınlanan kararname ile verilecek elektrik desteğininde maksimum sınır 150 kilovat saat olarak belirlendi.Tutar olarak ise, en düşük 40 TL en yüksek 80 TL elektrik yardımı yapılacak.Yani,2 kişilik aileye 40 TL, 5 kişilik aileye 80 TL destek verilecek.

Elektrik Desteği İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir 2019? Elektrik desteğinden yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunmak gerekir.Başvurular bizzat yapılır.Yapılan başvuruda hane halkının geliri dikkate alınır.Buna göre,Elektrik desteği parası alabilmek için hane içerisinde kişi başına düşen net gelirin asgari ücretin 3’te 1 oranından az olması şartı bulunmaktadır. 2019 yılı itibariyle bu rakam 613 TL’dir.Bu rakamın altında geliri olan ailelere destek ödemesi yapılır.Eğer mevcut durumda Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kaydınız varsa tekrardan başvuru yapmadan destek ödemesini direkt alabilirsiniz.

Elektrik Desteği Parası Nereden Alınır?

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir 2019? Elektrik desteği ödemesi için hak edilen tutar nakit olarak verilmez.Destekten yararlanan kişi faturasıyla birlikte PTT şubesine gitmesi gerekir.PTT şubesine fatura ödemesi yaparken elektrik desteği tutarı fatura tutarından düşülür.Diyelim ki 120 TL elektrik faturası geldi ve bunu ödemek için PTT şubesine gittiniz.Yararlandığınız destek ödemesi de 80 TL ise,40 TL daha vererek faturanızı ödemiş olursunuz.Bu destek ödemeleri 1 mart 2019 tarihinde başladı.

25 Yıllık Evlilikte Emeklilik 2018. 25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olacak?

65 Yaş Aylığı Şartları 2018? Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu?Kimler Yaşlılık Maaşı Alamaz?

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap