1. Ana Sayfa
  2. Engelli Rehberi
  3. Engelli Araç Satışı 2018? 5 Yıl Dolmadan Engelli Araç Satışı. Engelli Araç Kaç Yıl Sonra Satılır?

Engelli Araç Satışı 2018? 5 Yıl Dolmadan Engelli Araç Satışı. Engelli Araç Kaç Yıl Sonra Satılır?

Bilindiği gibi ilk araç alımında özel tüketim vergisi adı altında bir vergi ödenir. Daha sonra ise yılda 2 kez olmak üzere,ocak ve temmuz aylarında motorlu taşıtlar vergisi(pul,bandrol,araba vergisi,MTV)ödenir.Bu vergilerin miktarları aynıdır.Yani ocak ayında ne ödediyseniz temmuz ayında da aynısını ödersiniz. Ancak bazı durumlar vardır ki bu durumlarda ÖTV ve MTV ödenmeyebilir.Bu durumlardan birisi de engelli araç alımıdır.Peki hangi durumlarda özel tüketim vergisi ödenmez?5 yılını dolduran özürlü araç satışı 2018.engelli aracı 5 yıl sonra satmak nasıl olur?5 yıl dolmadan engelli araç satışı nasıl olur?engelli plakalı aracı 5 yıl sonra normal birine satmak nasıl olur?engelli araç kaç yıl sonra satılabilir 2018?hangi durumlarda 2. kez engelli araç alınır?

Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Engelli Aracı 5 Yıl Dolmadan Satılabilir Mi?

Engelli aracını ilk alımda Özel tüketim vergisi ödenmez. ÖTV Kanununun 15/2-a maddesine göre, (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tâbi olanların, veraset yoluyla intikaller hariç, ilk iktisabında istisna uygulanan malların istisnadan yararlananlar dışındakilerce iktisabında, ilk iktisabındaki matrah esas alınarak adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan, kayıt ve tescili tarihinde geçerli olan oran üzerinden, bu tarihte özel tüketim vergisi alınacağı söylenmiştir.

Yani bunu açıklayacak olursak,Özel tüketim vergisi ödenmeden alınan bir araç ,5 yıl geçmeden başkasına satılmak istenirse alan kişi Özel Tüketim vergisi ödemek zorundadır.Ancak bunun istisnası veraset yoluyla geçen araçlardır.Ölen bir kişinin üzerinden varislerden birisi adına geçen engelli aracı için tescil tarihinden itibaren 5 yıla kadar Özel Tüketim Vergisi ödenmez. 

Engelli Aracı 5 Yıl Dolduktan Sonra Satılırsa Ne Olur?

Engelli aracının 5 yıl doldurmadan satışı yapılırsa ötv ödeneceğini söylemiştik.Peki 5 yıl dolduktan sonra engelli aracı satılır mı?Evet.5 yıl dolduktan sonra engelli aracı istenilen kişiye satılabilir.Bu durumda ala kişinin engelli olması zorunlu değildir.Alan kişi her durumda özel tüketim vergisi ödemez.

Engelli Aracı Olan Motorlu Taşıtlar Vergisi öder Mi?

Engelli aracı alan birisi özel tüketim vergisi ödemez.Bu avantaj devletin vatandaşlara tanıdığı bir haktır.Ayrıca engelli aracına sahip olan birisi Motorlu Taşıtlar Vergisinden de muaf olur.Yani araç elinde bulunduğu sürece motorlu taşıtlar vergisi ödemez.

2 Kez Engelli Aracı Nasıl Alınır?

Engelli aracı, belli bir engeli olan kişilerin alabileceği bir araçtır.Bu aracı almalarındaki amaç, zor günlerde işlerini görmeleri için yakınları tarafından kullanılmasıdır.Yani bu işin ticari boyutu yoktur.Daha geniş açıklama ile bir tane engelli aracı olan birisi 2. kez engelli aracı alamaz.Ancak bunun istisnası vardır. ÖTV Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin (d) alt bendi uyarınca; malul ve engelliler tarafından istisnadan yararlanılarak ilk iktisabı yapılan aracın, deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle hurdaya ayrılması halinde, bu aracın ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmemiş olsa dahi – aynı koşullarla – bir başka aracın ilk iktisabında da istisnadan yararlanılabilecektir.

Yani,aracın, deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle hurdaya ayrılması halinde,ikinci bir araç özel tüketim vergisi ödenmeden alınabilir.

7143 Sayılı Kanunla Trafik Cezası Taksitlendirme Nerede Yapılır?Trafik Cezaları Taksitlendirme 2018

 

Yorum Yap

Yorum Yap