1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haber
  3. Esnaf Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır

Esnaf Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küçük ve orta ölçekli işletmelerden, uluslararası çaptaki küresel şirketlere kadar pek çok kesimi etkileyen pandemi koşulları, altından kalkılması zor ekonomik şartları da beraberinde getirdi. Özellikle esnaf ve küçük işletmeler bu durumdan en çok yara alan kesimlerin başında geliyor. Ülkemizde bu kesimlere yönelik olarak geçtiğimiz 1 yıllık süreçte bazı destek paketleri ve düzenlemeler ile bir nebze de olsa ayakta durmaya çalışıldı fakat son tam kapanma ile iyice zor duruma düşen 1 milyon 385 bin işletme ve esnaf için 17 Mayıs 2021 tarihinden yeni bir destek paketi açıklandı.  Önceki destek paketlerinden farklı olarak 2 ayrı meslek grubuna yönelik olarak 5 bin TL ve 3 bin TL lik hibe şeklinde ödemeler yapılacak.

Önemli Güncelleme

25.052021 Tarihinde başlayan başvurular TC kimlik numarasına göre başlayacak ve TC kimlik numarasının son hanesine göre 1 numaradan başlayarak devam edecektir. Buna göre son hanesi 1 olanlar 25 Mayıs 2021’de yani bugün başvuru yapabileceklerdir.

Dün yapılan ( 17 Mayıs 2021) kabine toplantısının ardından yapılan açıklama ile halka duyurulan esnaf destek paketinin ayrıntılarına gelince;

  • Bir kez olmak üzere 235 bin işletme için 5 bin TL nakit desteği,
  • Yine bir kez olmak üzere 1 milyon 150 bin esnaf için 3 bin TL nakit desteği hemen ödenecek.

Esnaf Destek Paketi Nasıl Parası Nasıl Alınır

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verilecek olan esnaf ve işletmeler destek paketi yardımı başvuruları yine bu bakanlığın internet sitesi üzerinden ve bakanlığın mobil uygulaması üzerinden yapılacak. Ayrıca e-devlet üzerinden de ilgili bakanlığa giriş yaparak başvuruda bulunulabilecek. Tam detaylı başvuru şartları önümüzdeki günlerde bakanlığın internet sitesi üzerinden yayınlanacak. 

Esnaf Destek Paketi Başvuru Yapmak Zorunlu Mu?

Destek paketi için başvuru yapmak zorunlu olup olmadığı konusunda yapılacak olan detaylı açılama sonrasında netleşecektir.  Bakanlık tarafından şu an hazırlanan başvuru taslağının ayrıntıları bu hafta içinde belli olacaktır. Esnaf ve işletmelere yönelik olarak verilecek olan hibe desteği 2 temel kategoride şekillendi.

1.Grupta yer alan kahvehaneler, internet kafeler, pastane ve lokantalar gibi birden fazla personel çalıştıran işletmeler için 5000 TL ödeme yapılacak.

2.Grupta yer alan 3000 TL’lik hibe desteği ise pazarcılar, servis ve otobüs işinde olanlarda dahil olmak üzere müzisyenler, kozmetik, ayakkabıcı, tamir atölyeleri, bakım onarım ve hırdavatçılar gibi işletme ve esnaflar yer almaktadır.

Esnaf Destek Paketi

Esnaf Destek Paketi Başvuru Süresi Ne Zaman?

Esnaf Destek Paketi Başvuru Süresi yukarıda da belirtildiği gibi destek başvurusu ayrıntılı maddeleri açıklandıktan sonra netleşecek. Başvuru zamanı ile ilgili olarak kısa sürede ayrıntılar açılanacaktır. Diğer destek paketlerinde olduğu gibi başvurusu kabul edilenlerin hesaplarına bu ücretler kısa sürede yatacaktır. Sürecin 1 ay gibi bir zamanda tamamlanması planlanmaktadır.

Toplamda 4 milyar 602 milyon liralık destek paketi herhangi bir geri ödemesi olmadan hibe şekilden yapılacak olması bu desteğe ihtiyacı olan 1 milyon 385 bin işletme ve esnaf için bir ölçüde nefes olacaktır. Açıklanan destek paketinde sadece hibe desteği değil çiftçilerin talep etmeleri hakinde Ziraat Bankasında ve Tarım Kredi Kooperatifine olan kredi borçlarının da ertelenmesi içeren paketlerde açıklandı. Bunun yanında büyük ölçekli şirketler ve esnaf için Nefes Kredisi adı altında farklı bir destek paketinin de verileceği duyuldu. TOBB ve 365 oda ve borsa üyeleri toplamda 6 milyar lira olarak verilecek bu krediden faydalanabilecek.  Yıllık cirosu 25 milyon lira ve altından olan küçük işletmeler hemen Deniz Bank aracılığı ile bu krediye başvurabilecek. Azami olarak 100 bin liraya kadar kredi kullanabilecek. Bu kredilerin ödemesi 6 ay ertelemeli olarak tercih edilebilir.

Geliri olmayanlara yardım koşulları için buraya tıklayarak ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap