1. Ana Sayfa
  2. Araç Sahipleri
  3. Hacizli Araç Satılır Mı 2019? Araç Üzerindeki Haciz Başka Araca Aktarılabilir Mi?

Hacizli Araç Satılır Mı 2019? Araç Üzerindeki Haciz Başka Araca Aktarılabilir Mi?

Hacizli Araç Satılır Mı 2019? Kişinin herhangi bir borcundan dolayı menkul veya gayrimenkullerine haciz konulabiliyor. Haciz koyma işlemini özel şirketler yapabileceği gibi devlet kurumları da yapabiliyor. Herhangi bir menkule veya gayrimenkule haciz konulduğunda ise bazı işlemleri yapmak imkansız hale geliyor. Bunlardan birisi de araçlara konulan haciz.Peki hacizli araç satılabilir mi?araç üzerindeki haciz başka araca aktarılır mı?araç üzerinde haciz olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Yazımızda bulabilirsiniz.

Haciz Konulan Araç Satılabilir Mi?

Hacizli Araç Satılır Mı 2019? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir borçtan dolayı özel kuruluş veya devlet kurumu mal varlıklarına haciz koyabilir.Bu mal varlıklardan birisi de kişi adına olan araçlardır.Alacaklı kurum veya kuruluş alacağını garanti altına almak için araçlara haciz koyar.Kişi bu borcu ödeyene kadar da araç hacizli olarak kalmaya devam eder.Ancak bu arada kişi aracını satmak isteyebilir.Peki hacizli araç satılır Mı?Bu sorunu  cevabı hayır.Yani hacizli araç satılamaz.Aracın satılması için ,araç üzerindeki haczin kaldırılması gerekir.Zaten hacizli olan aracı satmak istediğinizde notere giderseniz size aracın hacizli olduğu söylenecek ve bu haczin kaldırılması istenecektir.Eğer araç üzerindeki haczin kaldırılırsa işlemin yapılacağı açıkça belirtilir.

Araç Üzerindeki Haciz Başka Araca Aktarılır Mı?

Hacizli Araç Satılır Mı 2019? Diyelim ki bir borcunuzdan dolayı aracınızda haciz var ve bu araçla ilgili işlem yapmak istediğinizde(mesela satmak istediğinizde) önünüze bu haciz engel oluyor.Bu durumda bu hacizli araç üzerindeki haczi başka araca aktarmanız mümkündür.Tabi bunun için diğer aracın da üzerinize kayıtlı olması gerekir.Ayrıca, aktarma yapacağınız aracın değeri borcunuzu karşılayacak miktarda olması gerekmektedir.Aktarma işlemi için yetkililerle görüşerek durumu anlatmanız yeterli olacaktır.

Araç Üzerindeki Haczi Nasıl Anlayabilirsiniz?

Hacizli Araç Satılır Mı 2019? Herhangi bir yere borcunuz var ve mal varlığı olarak aracınızın olduğunu varsayalım.Bu araçtan dolayı da aracınıza haciz konulabileceğinizi düşünüyorsanız bunu sorgulama şansınız vardır.Sorgulamaya başlamadan önce, borcunuzun nereye olduğunu bilmenizde fayda var.Mesela borcunuz bir vergi borcu ise, ilgili vergi dairesine giderek veya arayarak araç üzerinde haczin olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.Veya borcunuz özel bir kuruluşa ise icra dairesine giderek araç üzerinde haciz olup olmadığının sorgusunu yapabilirsiniz.Ancak burada bilmeniz gereken bir husus vardır.Bu sorgulama için yüz yüze görüşmeniz daha etkili olur.Çünkü çoğu kurum veya kuruluş telefonla bilgi vermez.Özellikle vergi daireleri vergi mahremiyeti nedeniyle bilgi vermekten kaçınabilir.

Vergi Dairesi Araçlara Neden Haciz Yakalama Koyar? Haciz Yakalama Nasıl Kaldırılır?

Engelli Araç Satışı 2018? 5 Yıl Dolmadan Engelli Araç Satışı. Engelli Araç Kaç Yıl Sonra Satılır?

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap