1. Ana Sayfa
  2. Vergi Haberleri
  3. İnternetten Evde Yapılan Ürünlerin Satışı ve Esnaf Muaflığı 2018

İnternetten Evde Yapılan Ürünlerin Satışı ve Esnaf Muaflığı 2018

Esnaf Muaflığı 2018 . İnsanlar eskiden evde ürettikleri el ürünü örgü, süs eşyaları vb gibi malzemeleri pazar yerlerinde satarlardı. Gelişen teknoloji sayesinde  artık bu tür eşyalar pazarlarda değil İnternet üzerinden sosyal medya mecralarında satılmaktadır.

Bu ürünleri pazar yerlerinde satıldığı zaman vergi muafiyetinden yararlanılmasında sıkıntı yok. Ancak bu ürünlerin internet üzerinden özellikle sosyal medya mecralarından satılması halinde vergi karşısında ki durumu nedir ? Esnaf muafiyetinden yararlanabilirler mi ? Konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

İlk Olarak Esnaf Muafiyeti konusuyla ilgili bilgiler verelim.

Esnaf Muaflığından Kimler  Yararlanabilir ?

Esnaf Muaflığı 2018 . 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinde vergiden muaf esnafa ilişkin düzenlemelere yer verilmiş, kimlerin esnaf muaflığından yararlanacakları da aynı maddede sayılmıştır. Madde uzun olduğu için başlıca olanları burada sayarsak. Evde ürettikleri ürünleri satanlar, işyeri açmadan gezici kalaycılar tamirciler, kap kapı dolaşıp toplayan hurdacılar ve geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyette bulunanlar esnaf muaflığından yararlanabilirler.

Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi Almak Zorunlu mu Nereden Alınır ?

Esnaf Muaflığı 2018 . Esnaf muaflığına ilişkin şartları topluca taşıyanlar talep etmeleri halinde vergi dairelerinden “Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi” alabilirler. Bu belgeyi almak isteyenlerin varsa işyerlerinin, işyeri olmayanların ise ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki yetkili vergi dairesine başvurmaları gerekmektedir.
Esnaf muaflığından faydalananların söz konusu belgeyi almaları isteğe bağlı olup, belge alanlardan herhangi bir bedel talep edilmemektedir.
Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi  üç yıl için geçerli olup, bu sürenin sonunda vergi dairesine başvurularak yeniletebilirler.

Belgeyi alanlar isterlerse o belge ile bağkura kayıtta yaptırabilirler.

Esnaf Muafiyetine Giren Ürünlerin İnternet Üzerinden Satılırsa Mükellef Olmak Zorunlu mu ?

Esnaf Muaflığı 2018 . Gelişen teknoloji ile ticaretin kapsamı şeklide değişti. Eskiden pazardan bakkaldan aldığımız ürünleri artık internet üzerinden alabiliyoruz.  Büyük alışveriş siteleri zaten vergiye tabi oldukları için  bu firmalarla ilgili herhangi bir problem yoktur.

Asıl olarak evlerinde ürettikleri ürünleri pazarda veya işyeri açmaksızın değişik şekilde satanlar vergiden muaf iken bu ürünleri internet üzerinden satarlarsa ne olur ?

Esnaf Muaflığı 2018 . Son zamanlarda özellikle sosyal medya mecralarında facebook, instagram veya twitter) veya alsat siteleri ( sahibinden, Let go) gibi sitelerden kişilerin kendi ürettikleri veya elde yaptıkları ürünleri satmaktadırlar.

Bu kişiler bu satış işlemlerini süreklilik arz edecek şekilde yapıyorlarsa vergi kanunlarına göre, gerçek usulde vergi kaydı açtırmak zorundadırlar.

Vergi Kanunlarına göre internet üzerinden yapılan satışlar kanun gereği gerçek usulde mükellef olması gerekir.  Çünkü internette belirli bir işyeri tanımına girmekte ve ticari kazanç yönünden mükellefiyet kaydı yapılması gerekir ?

İnternetten Yapılan Satışları Vergi Kaydı Yaptırmadan Yaparsam Ne Olur ?

Esnaf Muaflığı 2018 . İnternnetten yapılan satışlar devamlılık arz ediyorsa kesinlikle vergi kaydı gerekmektedir. Vergi kaydı yaptırmadan satış yapmaya devam ederseniz. Vergi dairesine yakalanmadığınız sürece herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız.

Ancak gelişen teknoloji ile birlikte internetten yapılan satışların vergi dairesi tarafından yakalanmama ihtimali zayıftır.

Çünkü Kanuna göre  Bu tür durumları ihbar edenlere ihbar ikramiyesi verilmektedir.  Bu durumu kanıtlaması da kolaydır. Örneğin instagram üzerinden ürün satışı yapıyorsunuz. Kişi bu sayfanın  yedi sekiz tane ekran görüntüsü resmini alsa ürünlerin fiyatını yazsa. büyük vergi cezalarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Özetle konuyu anlatacak olursak internet üzerinden devamlılık arz edecek şekilde yapılan satışlarda ürünün önemi yoktur. Kesinlikle vergi kaydı gerektirir.  Açılacak vergi kaydı ise kesinlikle basit usul olmayacak gerçek usul yönünden mükellefiyet tesis ettirilmesi gerekmektedir. İnternet yoluyla Esnaf muaflığına giren ürünleri satsanız dahi vergi kaydı yaptırmanız gerekmektedir.

2018 Kredi Sicil Affı Olacak mı ? Hangi Borçları Kapsayacak ?

Evlenince KYK Borcu Silinir Mi 2018?Öğrenim Kredisi Silinme Şartları

Trafik Cezası Taksitlendirme Nerede Yapılır?Trafik Cezaları Taksitlendirme 2018

2018 Servis Taşımacılığı Yapan Kişiler KDV İadesini Nasıl Alabilir

KYK Borcu Ne Zaman Vergi Dairesine Düşer?Vergi Dairesine Düşen Öğrenim Kredisi

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap