1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haber
  3. Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019? Borç Ne Zaman İcralık Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019? Borç Ne Zaman İcralık Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019? Hemen hemen herkesin bankalarla alışverişi olmaktadır.Kimi ihtiyaçların giderilmesi için bankalara başvurarak oradan kredi alınıp ihtiyaç giderilmektedir.Ancak almış olduğumuz bu kredinin bir de geri ödemesinin olduğu bir gerçektir.İşte sorun da buradan çıkmaktadır.Alınan kredi herhangi bir sebeple geri ödenemez hale geldiğinde sıkıntı başlar.Bu yazımızda kredi borcunun ödenmemesi halinde neler olacağı konusuna değineceğiz.kredi borcu ödenmezse hapis cezası varmı 2019? kredi borcu ödenmezse ne olur 2019? kredi borcu ödenmezse eve haciz gelirmi ?kredi borcu ödenmezse silinirmi? banka borcu zaman aşımı 2019

Banka Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019? Diyelim ki herhangi bir bankadan kredi çektiniz ve bu krediyi zamanı geldiği halde ödemekte zorlandınız.Peki bu durumda ne olacak?Öncelikle şunu belirtmekte isteriz.Kredi borcunuzu ödemek için yasal olarak 90 günlük süreniz daha var.Yani kredi borcunuzu 90 gün içinde öderseniz herhangi bir yasal işlem (icra,haciz,bloke,araç yakalama vb.)başlatılmaz.Bu süre sizin yasal hakkınızdır.Ancak bu süre içinde borcunuza bir miktar faiz binmiş olur.90 günün sonunda banka tarafından size bir uyarı tebliği gönderilir ve borcunuzu ödemezseniz yasal işlem başlatılacağı yazısı belirtilir.Bu süre de yaklaşık bir haftadır.Siz bu bir haftalık sürede de borcunuzu ödemezseniz bundan sonra banka avukatları devreye girerek yasal işlem başlatılır.

Yasal İşleme Başlayan Banka Ne Yapabilir 2019?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019? Kredi borcundan dolayı yasal işlem başlatılan kişi için banka bazı işlemleri yapmak zorundadır.Peki yasal takaip sürecine giren kredi borcu için bankalar ne yapar?

-Bankalar  ödenmeyen kredi borcu için hesaplarınıza bloke koyabilir.Bloke maaş hesabı da olabilir, normal bir hesap da olabilir.Maaşa konulan bloke, maaşın 1/4 ü kadar olmalıdır.

-Üzerinize kayıtlı bir gayrimenkul(ev,arsa,bahçe,tarla vb) varsa banka bunlar üzerine haciz koyabilir.Bunları satışını sağlayarak alacağını tahsil etmek ister.

-Yine üzerinize kayıtlı bir araç varsa, banka alacağını tahsil etmek için araçlara yakalama girerek aracı yakalatıp satışını sağlayabilir.

Değerli eşyaların varlığı halinde eve veya iş yerine hacze gelinerek bu mallar haczedilebilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı 2019?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019? Kredi borcundan dolayı nelerin yapılacağını yukarıda belirttik.Ancak genel olarak sorulan sorulardan birisi de kredi borcu ödenmezse hapis cezasının olup olmayacağıdır.Bu konuda şunu söylemek gerekirse, kredi kartı borcundan dolayı hapis cezası yoktur.Bankalar borcun ödenmesi için korku salarak hapis cezasını öne sürerler.Bu yöntemle kredi borcunun ödenmesini sağlarlar.Ancak kredi borcundan dolayı hapis cezası uygulaması bulunmamaktadır.

Kredi Borcu Ödenmezse Silinir Mi?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019? Kredi borcu ödenmediği halde bu borç silinmez.Bu borç sizin bir mal varlığınız olana kadar devam eder ve mal varlığı olduğu zaman onun satılmasıyla sizde tahsil edilir.Diyelim ki kredi borcunuz var ve vefat ettiniz. Peki bu durumda borç silinir mi? Hayır . Vefat halinde de borç silinmez.Vefat ettikten sonra bu borç yasal varislerine(çocuk,eş,torun) geçer.İcra takibi bu kişiler adına devam eder.Ancak bu kişiler reddi miras yönetimine başvurursa bu borç ancak o zaman silinir.Reddi miras durumunda ise vefat eden kişinin mal varlığı da kabul edilmemiş olur.

Kredi Faizleri Düşecek Mi? Bankalar Yüzde Kaç İndirim Yapacak?

Banka Hesaplarına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır? Maaş Hesabına Bloke Konulur Mu? Emekli Maaşına Bloke Olur Mu?

Vergi Borcundan Dolayı İcra Gelir Mi? Vergi Borcundan Dolayı Hapis Cezası Gelir Mi?

 

Yorum Yap

Yorum Yap