1. Ana Sayfa
  2. Vergi Mevzuat
  3. Mükellefiyet Yazısı Nasıl Alınır 2019?

Mükellefiyet Yazısı Nasıl Alınır 2019?

Bazı resmi işlemler için mükellef olup olmadığının bilinmesi amacıyla vergi mükellefiyet yazısı istenmektedir.Alınacak mükellefiyet belgesiyle de resmi işlemler devam eder.Peki bu vergi mükellefiyet yazısı nereden alınır? Mükellefiyet yazısı almak için ne yapılmalıdır? Vergi mükellefiyet yazısı için ücret ödemek gerekir mi?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Mükellefiyet Belgesi Nedir?

Mükellefiyet Yazısı Nasıl Alınır 2019? Mükellefiyet belgesinin kullanılan diğer adları faaliyet belgesi, mükellefiyet kaydı,mükellef olduğuna dair yazı,mükellefiyet belgesi,vergi mükellefi olmadığına dair yazıdır.Bunların hepsi aynıdır.Mükellefiyet belgesinde kişinin adı soyadı, TC kimlik numarası ve vergi numarası, hangi işi yaptığı, işe başlama tarihi, yaptığı işin NACE kodu, işyeri adresi, ikametgah adresi gibi bilgiler yer alır.Mükellefiyet yazısı, vergiye tabi olan birisinin vergiye tabi olduğu yani mükellef olduğunu gösteren resmi bir yazıdır.

Mükellefiyet Yazısı Nereden Alınır?


Mükellefiyet Yazısı Nasıl Alınır 2019? Mükellefiyet belgesi almak için bir kaç farklı yola başvurabilirsiniz.Bunlardan ilki vergi dairesine gitmektir.Mükellef olduğunuz vergi dairesine giderek sicil yoklama servisine başvuru yapmanız gerekmektedir.Sicil yoklama servisinden size verilen dilekçeyi doldurduğunuzda ilgili memur size mükellefiyet belgesini verecektir.Burada dikkat edilmesi edilmesi gereken husus şudur:Bağlı olduğunuz vergi dairesinden başka bir vergi dairesine giderseniz bu belgeyi alamazsınız. Mükellefiyet belgesini almanın bir diğer yolu ise e devlettir.E devlete şifrenizle giriş yaparak mükellefiyet belgesini alabilirsiniz.

Mükellefiyet Yazısı İnternetten Nasıl Alınır?


Mükellefiyet Yazısı Nasıl Alınır 2019? Mükellefiyet kaydını almanın bir diğer yolu da internet üzerinden bu yazının alınmasıdır.Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi olan www.gib.gov.tr adresine girerek interaktif vergi dairesine tıkladığınızda buraya giriş yaparak mükellefiyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz.Bu talep ilgili vergi dairesi tarafından onaylandıktan sonra yine aynı yerden çıktı alarak istediğiniz kuruma verebilirsiniz.

Vergi Mükellefiyetinin Bulunmadığına Dair Belge Nasıl Alınır?


Mükellefiyet Yazısı Nasıl Alınır 2019? Tıpkı vergi mükellefiyetinin olduğuna dair yazı alınması gibi ,mükellefiyetin olmadığına dair yazı için de aynı yollara başvurulmalıdır.Yani vergi dairelerinden, e devlet üzerinden veya interaktif vergi dairesi üzerinden vergi mükellefiyetinin olmadığına dair belge alınabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap