1. Ana Sayfa
  2. Araç Sahipleri
  3. Noter Araç Satış Ücreti 2019. Araç Devir Noter Masrafı

Noter Araç Satış Ücreti 2019. Araç Devir Noter Masrafı

Noter Araç Satış Ücreti 2019. Araç alım satımı bilindiği gibi noterler aracılığıyla yapılmaktadır.Aracı satacak olan kişi ile aracı alacak olan kişi birlikte notere giderek alım- satım işlemi gerçekleşir.Noterde yapılacak olan bu işlem için belirli bir ücretin ödenmesi gereklidir.Peki 2019 yılı araç alım satımında notere ödenecek olan ücret ne kadardır? Noterde alım satım haricinde başka ücret ödenir mi?Notere verilen ücreti alıcı mı satıcı mı öder?Hangi borçlar noterde araç alım satıma engel olur? 2019 Araç Noter Bedeli.  Noter araç alım satım masrafı 2019.

Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

2019 Noter Ücreti Ne Kadar?

Noter Araç Satış Ücreti 2019. her yıl bir önceki yıla göre noter ücretleri artmaktadır.2019 yılında da 2018 yılana göre bu ücretlerde artış olmuştur.2019 yılı araç alım satımında  tüm harçlar ve vergilerle birlikte ödenmesi gereken noter ücreti 224,07 TL’dir. Bu ücretin haricinde notere başka ücret ödenmez.Ancak, araç alıcısı plakayı değiştirmek isterse emniyete gidip belirli bir miktar ödeyerek plaka değişimini sağlayabilir.

Hangi Borçlar Noterde Alım Satıma Engel Olur?

Noter Araç Satış Ücreti 2019. Notere gidildiği zaman sadece aracın ruhsatını götürmeniz yeterli olacaktır.İlgili memur ruhsatı ve kimlikleri sizden isteyerek yaklaşık 15-20 dakika içinde işleminizi yapar.Ancak, noterde bazı borçlar nedeniyle araç satış işlemi yapılamaz.Bu borçları şu şekilde  sayabiliriz:

-Satılacak olan aracın motorlu taşıtlar vergisi(bandrol,pul) borcunun olmaması lazım.

-Satılacak olan aracın hgs ve ogs  borcunun olmaması gerekir.

-Aracın muayenesinin yapılmış olması gerekir.Muayenesi olmayan aracın satışı gerçekleşmez.

-Araç plakasına ait trafik para cezasının olmaması gerekir.(Plakaya değil de TC kimlik noya yazılan cezalar satışa engel değildir.)

-Araçta haciz , yakalama veya rehin olmaması lazım.Bunlardan herhangi birisi varsa araç satışı gerçekleşmez

Araç Alım Satımında Noter Masrafını Kim Öder?

Noter Araç Satış Ücreti 2019. Noterde satışa gidecek olan alıcı ve satıcı arasında her zaman tartışma konusu masrafın kim tarafından ödeneceğidir.Noterde araç alım satımında masrafı her zaman alıcı olan kişi öder.Ancak aralarında anlaşma olursa satıcı da bu masrafı ödeyebilir.Bu tamamen karşılıklı anlaşmaya dayanmaktadır.

Vekaletle Araç Alım Satımı Olur Mu?

Noter Araç Satış Ücreti 2019. Araç alım satımında vekaletle işlem yapılabilir.Alıcı veya satıcı gene vekaletname verdiği bir kişi ile noterde araç satışı yapabilir.Bu durum satışa engel değildir.

Hacizli Araç Satılır Mı 2019? Araç Üzerindeki Haciz Başka Araca Aktarılabilir Mi?

Vergi Dairesi Araçlara Neden Haciz Yakalama Koyar? Haciz Yakalama Nasıl Kaldırılır?

Vergi Borcu Olan Araç Satılır Mı?Yapılandırılmış Vergi Borcu Araç Satışına Engel Mi?

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap