1. Ana Sayfa
  2. Vergi Mevzuat
  3. Tazminatlardan Gelir Vergisi İadesi. Hangi Tazminatlarda İade Olacak? Başvuru Nereye Olacak?

Tazminatlardan Gelir Vergisi İadesi. Hangi Tazminatlarda İade Olacak? Başvuru Nereye Olacak?

30 ocak 2019 tarih ve 30671 sayılı resmi gazetede yayınlanan GELİR VERGİSİ KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN ile bir çok kişi için müjdeli haber geldi.Resmi gazetede yayınlanan kanunla her türlü tazminatlardan alınan gelir vergisi için geri iade olacak.Tabi geri iade için bazı şartlar bulunmaktadır.Tazminatlardan gelir vergisi iadesi nasıl olacak?Gelir vergisi iadesi nereye başvuru yapılacak? Tazminat iadesi için hangi tarihlerden önce kesintinin yapılması gerekiyor?İade için zaman aşımı var mı?

Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hangi Tazminatlar İçin Gelir Vergisi İadesi Olacak?

Resmi gazetede yayınlanan kanunla birlikte hangi tazminatlardan kesilen gelir vergisinin iade olacağı açıkça belirtilmiştir.Buna göre;

-karşılıklı sonlandırmadan dolayı ödenen gelir vergisi,

-ikale sözleşmesinden dolayı ödenen gelir vergisi,

-kıdem tazminatından kesilen gelir vergisi,

-ihbar tazminatından kesilen gelir vergisi,

-iş kaybı tazminatlarından kesilen gelir vergisi,

-iş sonu tazminatlarından kesilen gelir vergisi,

-iş güvencesi tazminatlarından kesilen gelir vergisi geri alınabilecek.

İkale Sözleşmesi Nedir?

resmi gazetede yayınlanan kanunla hangi tazminatlardan gelir vergisi iadesinin alınacağı açıkça belirtilmekle birlikte, ikale sözleşmesinin ne olduğu konusu merak edilmektedir.Tazminat almak için ya anlaşma olmadan sonlandırma olması gerek, yada karşılıklı anlaşmayla sonlandırma olması gerekir. İşte ikale sözleşmesi de işçi ve işverenin aralarında anlaşarak, kendi irade beyanlarıyla anlaşmayı sona erdirmesidir.

Tazminatlardan Gelir Vergisini Almak İçin Şartlar Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hemen hemen her türlü tazminatlardan kesilen gelir vergisi iadelerini almak mümkün.Ancak resmi gazetede yayınlanan kanunla bunun için bazı şartlar bulunmaktadır:

1)Öncelikle sona eren anlaşma 27/03/2018 tarihinden önce olmalıdır.Yani bu tarihten sonra sona eren bir anlaşma için gelir vergisi kesintisi iadesi alınamaz.

2)Zaman aşımı süresi önemlidir.Kesinti olduktan 5 yıl içinde bu paranın iadesi istenmelidir.Bu süre geçtikten sonra bu paranın iadesi alınamaz.

3)tazminatlardan alınan gelir vergisinin iadesi için mahkemelere dava açılmamış olması gerekir.Eğer açılmış bir dava da varda bu davadan vazgeçilmesi gerekir.

4)vazgeçilen davalardan vekalet ücreti ve yargılama gideri alınmaz.

Gelir Vergisi İadesi İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Kanunda,tazminatlardan alınan gelir vergisinin iadesi için nereye başvuru yapılacağı belirtilmiştir.Buna göre,kanunda tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları gerekmektedir ibaresi yer almaktadır.Yani şirketin bağlı olduğu vergi dairesi neresi ise işçinin  oraya başvuru yapması gerekmektedir.Kişinin gelir vergisi kesintisini gösteren maaş bordrosu ile ilgili vergi dairesine gitmesi yeterli olacaktır.

30 ocak 30671 sayılı resmi gazete için tıklayınız

Vergi Yapılandırma Ödenmezse Ne Olur? Yapılandırma Nasıl Bozulur? Ödeme İçin Ek Süre Verilecek Mi?

Yeni Vergi Affı 2019. Vergi Affı Ne Zaman Başlayacak?

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 2014 yıl başında işten çıkartıldım tazminatımdan kesilen vergi iyadesini geri alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir