1. Ana Sayfa
  2. Araç Sahipleri
  3. Trafik Cezası Erken Ödeme 2019. Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Ne Kadar? Ödeme Nereye Yapılır?

Trafik Cezası Erken Ödeme 2019. Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Ne Kadar? Ödeme Nereye Yapılır?

Trafik Cezası Erken Ödeme 2019. Trafik cezaları, araç sürücülerinin hatalarından dolayı ödenmesi gereken cezadır.Trafik cezaları araçların plakalarına yazılabileceği gibi kişinin TC kimlik numarasına da yazılabilir.Bu yazımızda herhangi bir nedenden dolayı ödenmesi gereken trafik para cezasının erken ödeme indiriminin ne kadar olacağına değineceğiz.Ayrıca trafik para cezasının erken ödeme indiriminin ne kadar olacağına ve erken ödemenin nasıl ve nereye yapılacağına değineceğiz.

Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Trafik Cezalarında Erken Ödeme indirimi Olur Mu?

Trafik Cezası Erken Ödeme 2019.Trafik para cezalarında erken ödemede indirim olur.Normal şartlarda eline gelen ceza tutanağını 1 ay içinde tutanakta yazılı olan miktar üzerinden ödersiniz.Ödeme yapılmazsa 1 aydan sonra ise aylık yüzde 5 oranında gecikme zammı uygulanarak bu miktar artar.Ancak, ceza tutanağı elinize geçtikten sonra,yani tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde trafik cezasını indirimli ödeyebilirsiniz.Bu 15 günlük süre, tebliğ tarihinin ertesi gününden itibaren başlar ve 15. gün mesai saati bitiminde erken ödeme indirimi sona erer.Örnek verecek olursak, 16/09/2018 tarihinde trafik cezası yediniz ve polis memuru ceza tutanağını size anında verdiyse erken ödeme indirimi 17/09/2018 tarihinde başlar, 1 ekim 2018 tarihinde sona erer.

Trafik Cezalarında Erken Ödeme İndirimi Ne Kadar?

Trafik Cezası Erken Ödeme 2019.Trafik cezalarında erken ödem indirimi olacağını söylemiştik.Peki erken ödeme indirimi ne kadar? Trafik cezalarında erken ödeme indirimi tutanakta yazılı olan miktarın yüzde 25 eksik halidir.Yani trafik para cezalarında erken ödeme indirimi yüzde 25’tir.Diyelim ki 800 TL  trafik para cezanız var ve tebliğ aldınız.Bu cezayı erken ödeme indiriminden yararlanıp ödemek istiyorsanız, indirimli olarak 600 TL ödeyebilirsiniz.

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Trafik Cezası Erken Ödeme 2019.Trafik cezalarının ödenmesinde birkaç farklı yol vardır.İster erken ödeme indiriminden yararlanılsın isterse normal ödeme yapılsın her ikisinde de bu yollarla ödeme yapılabilir.Bu yollara değinecek olursak şöyle diyebiliriz:

1)Vergi Dairesi Veznelerine Ödeme:Herhangi bir vergi dairesi veznesine giderek trafik para cezası ödenebilir.Bunun için illaki plakanın bağlı olduğu vergi  dairesine gitmeye gerek yoktur.

2)Bankalara ödeme:Gelir İdaresi Başkanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankalar vardır.Bu bankalar tahsile yetkili bankalardır.Bu bankalara trafik para cezası ödemesi yapılabilir

Anlaşmalı bankalar için tıklayınız.

3)İnternet üzerinden ödeme:Gelir idaresi Başkanlığı’nın interaktif vergi dairesi olarak hizmete sunduğu uygulama ile ödeme yapabilirsiniz.Buradan yapacağınız ödemeyi kredi kartı kullanarak yapabilirsiniz.

İnternetten ödeme yapmak için tıklayınız

4)PTT aracılığıyla ödeme:Bir diğer ödeme yöntemi ise PTT yoluyla ödemedir. PTT’nin yeni yaptığı anlaşmaya göre artık trafik para cezası ve karayolları geçiş ücreti PTT’den ödenebilecek.

Engelli Araç Satışı 2018? 5 Yıl Dolmadan Engelli Araç Satışı. Engelli Araç Kaç Yıl Sonra Satılır?

 

Yorum Yap

Yorum Yap