1. Ana Sayfa
  2. Araç Sahipleri
  3. Trafikten Çekme İşlemi Nasıl Yapılır 2020. Çekme Belgeli Araç Tescil 2020

Trafikten Çekme İşlemi Nasıl Yapılır 2020. Çekme Belgeli Araç Tescil 2020

Trafikten Çekme İşlemi Nasıl Yapılır 2020. Son günlerde sık rastlanan durumlardan birisi aracı trafikten çekme işlemidir.Trafikten çekme işlemi ise aslında çok kolay olmakla beraber herkes tarafından çok zor olarak bilinir.Bunun sebebi ise bürokratik işlemler olarak görünür.Bizler de vergisitesi.com olarak trafikten çekme işleminin nasıl yapılacağı konusunda sizleri aydınlatmaya çalışacağız.Trafikten çekme işlemi nasıl yapılır 2020? Çekme belgeli araç tescil 2020. Çekme belgeli araç işlemi için nereye gitmek gerekir? Trafikten çekme ücreti ne kadar 2020? Aracı trafikten çekmek için borcun tamamının ödenmesi mi gerekir?Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hangi Araçlar Trafikten Çekilebilir?

Trafikten Çekme İşlemi Nasıl Yapılır 2020. Kullanılmayan, hurdaya çıkan veya pert olan araçlar için trafikten çekme işlemi yapılır.Günümüzde daha çok kullanılmayan araçlar için bu işlem yapılır.Hatta bunu en çok uygulayanlar ise genellikle galericilerdir. Elinde satılık aracı olan ancak uzun zaman bu aracı satamayan galericiler bu yola başvurarak zarardan kurtulmuş olurlar.Trafikten çekilmek istenen araçlarda herhangi bir sınırlama yoktur.Yani sıfır araç veya ikinci el araç istenilirse trafikten çekilir.Trafikten çekilmek istenen araç otomobil,kamyon,traktör,motor bisiklet olabilir. Yeter ki gerekli şartlar tutsun.

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır 2020?

Trafikten Çekme İşlemi Nasıl Yapılır 2020. Trafikten çekme belgesi almak için yapılması gereken resmi prosedürler vardır.Şimdi sizlere çekme belgeli araç tescilinde neler yapılması gerektiğini açıklayacağız:

1)Öncelikle herhangi bir vergi dairesine giderek aracın ne kadar borcu olduğunu öğrenmeniz gerekir.Aracı trafikten çekmek için sadece vadesi geçmiş değil vadesi gelecek olan borçların da ödenmesi gerekir.Yani yapılandırma yapılmış bir borç varsa trafikten çekme için bunun da ödenmesi gerekir. Plaka ne olursa olsun trafikten çekme işlemi için bütün vergi dairelerinden o plaka için ödeme yapılabilir.

2)Plakaya ait borç ödendikten sonra ruhsat sahibi, ruhsat ve kimliğiyle beraber Türkiye’nin herhangi bir yerindeki notere giderek trafikten çekme işlemini yapabilir.İşlem yapıldıktan sonra tekrar vergi dairesine gitmeye gerek yoktur. Yapılan işlem yaklaşık 10 dakika içinde vergi dairesinin sistemine düşer.Noter ruhsatı değiştirmeden trafikten çekme damgasını ruhsata vuracaktır.Tabi bu işlemi yapmak 2020 yılına ait trafikten çekme harcının yatırılması gerekiyor.Daha öncelerde trafikten çekme işlemini Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği yapıyordu.Bu yetki şimdi noterlerde.

Aracı Trafikten Çekmenin Avantajı Nedir?

Trafikten Çekme İşlemi Nasıl Yapılır 2020. Trafikten çekme işlemi gerçekleştikten sonra artık aracın trafiğe çıkmaması gerekir.Aksi takdirde ise çok ağır cezalara maruz kalabilirsiniz.Peki trafikten çekilen aracın avantajları nedir?

1)Trafikten çekilen araç için Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmez.

2)Trafikten çekilen araç için zorunlu trafik sigortası yapılmaz.

3)Trafikten çekilen araç için muayenesi geldiği zaman muayene yapılmaz.

Trafikten Çekme Ücreti 2020

Trafikten Çekme İşlemi Nasıl Yapılır 2020. Trafikten çekme işleminin yapılması için çekme belgeli araç tescil harcının noterde yatırılması gerekir.Bu harç da her yıl belirlenen yeniden değerleme oranına göre artmaktadır.Çekme işleminin noterlere geçmesinden sonra 2018 yılında trafikten çekme işlemi için 18 TL yatırmanın gerekiyordu. 2019 yılında ise trafikten çekme ücreti     TL idi.2020 yılında trafikten çekme işlemi yapacak olan birisinin ödeyeceği ücret ise    TL’dir.

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır 2018? Trafikten Çekme Belgesi Ücreti Ne Kadar?

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap