1. Ana Sayfa
  2. Araç Sahipleri
  3. Vergi Borcu Olan Araç Satılır Mı?Yapılandırılmış Vergi Borcu Araç Satışına Engel Mi?

Vergi Borcu Olan Araç Satılır Mı?Yapılandırılmış Vergi Borcu Araç Satışına Engel Mi?

Vergi Borcu Olan Araç Satılır Mı? Vergi, kamu hizmetlerine harcanmak üzere devletin yasalara dayanarak doğrudan veya dolaylı olarak topladığı paradır.Dolayısıyla herkesin vergi vermek gibi bir zorunluluğu bulunmaktadır.Vergi ödenmediği zaman bazı haklardan yararlanamazsınız. Bunlardan birisi de araç satışıyla olan sıkıntılardır.Bu yazımızda merak ettiğiniz bazı soruların cevabına ulaşabilirsiniz.Vergi borcu olan araç satılır mı? yapılandırılan vergi borcu araç satışına engel mi? trafik borcu olan araç satılır mı? vergi borcu olan araç alabilir mi? trafik cezası araç satışına engel mi?

Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Vergi Borcundan Dolayı Ne Gibi Sorunlar Olabilir?

Vergi Borcu Olan Araç Satılır Mı? Yukarıda verginin ne demek olduğundan bahsetmiştik.Vergi vermek bir ödevdir, zorunluluktur.Dolayısıyla ödenmeyen vergi borcunun bazı yaptırımları olacaktır.Bunlardan birisi maaşlara veya hesaba blokedir. Bu konuyla ilgili  Banka Hesaplarına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır? Maaş Hesabına Bloke Konulur Mu? Emekli Maaşına Bloke Olur Mu? yazımızı okuyabilirsiniz.Diğer bir yaptırım ise gayrimenkullere haciz konulmasıdır.Yani ev, arsa,bahçe gibi taşınmazlara vergi borcu ödenmediği zaman vergi daireleri tarafından haciz konulabilir.Bir diğer yaptırım ise araçlara haciz ve yakalamadır . Vergi borcu ödenmediği zaman vergi dairesi önce araçlara haciz koyar.Eğer ödeme gerçekleşmezse bu sefer araca yakalama koyarak kamu alacağını tahsil etmek ister.

Vergi Borcu Araç Satışına Engel Midir?

Vergi Borcu Olan Araç Satılır Mı? Vergi borcunun hangi vergiden dolayı olması burada önemli konudur.Mesela her vergi borcu her şeye engel değildir.Bu konuyu şöyle açıklamakta fayda var.Diyelim ki bir kişi esnaftır.Bu kişinin iş yeri ile ilgili gelir vergisi borcu vardır.Bu borçtan dolayı eğer araçta haciz ve yakalama kararı yoksa araç satılabilir.Ancak,aracın plakasına ait herhangi bir borç varsa bu araç satılamaz.Mesela aracın motorlu taşıtlar vergisi ödenmemişse veya araca ait trafik para cezası varsa bu aracın satışı mümkün değildir.Mutlaka bu borçların satıştan önce  ödenmesi gerekir.

Trafik Para Cezası Ve MTV Borcu Araç Satışına Engel Mi?

Vergi Borcu Olan Araç Satılır Mı? Trafik ezası yazılmanın iki şekli vardır.Birincisi aracın plakasına trafik para cezası yazılır.İkincisi ise kişinin TC kimlik numarasına trafik para cezası yazılır.Kişinin kimlik numarasına yazılan trafik para cezasının araç satışına hiç bir engeli yoktur.Çünkü bu borç kişinin kendisi ilgilendirir, aracı değil.Aracın plakasına yazı olan trafik para cezasında durum farklıdır.Bu borç ödenmeden aracın satışı olmaz.Çünkü bu sefer bu borç aracı ilgilendirir, kişiyi değil.Aracın bandrol borcu, yani motorlu taşıtlar vergisi borcu ödenmeden ise aracın satışı veya alışı gerçekleşmez.

Yapılandırılan Vergi Borcu Araç Satışına Engel Mi?

Vergi Borcu Olan Araç Satılır Mı? Araca ait vergi borcunun yapılandırılması mümkündür.Yapılandırma yapmak demek borcun taksitler halinde vadesi geldiğinde ödenmesi demektir.Yani mevcut durumda borç bulunmaz.Ancak araç satışında aracın hiç bir borcunun olmaması gerekir.Dolayısıyla yapılandırılan vergi borcunun tamamının ödenmemesi durumunda araç satışı olmaz.

Engelli Araç Satışı 2018? 5 Yıl Dolmadan Engelli Araç Satışı. Engelli Araç Kaç Yıl Sonra Satılır?

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır 2018? Trafikten Çekme Belgesi Ücreti Ne Kadar?

Yorum Yap

Yorum Yap