1. Ana Sayfa
  2. Vergi Mevzuat
  3. Vergi Borcu Yoktur Yazısı 2019.Borcu Yoktur Yazısı Nereden Nasıl Alınır?

Vergi Borcu Yoktur Yazısı 2019.Borcu Yoktur Yazısı Nereden Nasıl Alınır?

Vergi Borcu Yoktur Yazısı 2019. Mükellef olan veya olmayan herkes vergi borcu yoktur yazısı almak isteyebilir.Herhangi bir kurumda işi olan birisi için işlerin devam etmesi amacıyla vergi borcu yoktur yazısı istenebilir.Bu belge olmadan işlem yapılmaz.Peki vergi borcu yoktur yazısı nereden alınır? borcu yoktur yazısı nedir? borcu yoktur yazısı ne işe yarar? borcu yoktur yazısı herhangi bir vergi dairesinden alınabilir mi?borcu yoktur e devlet.  Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir?

Vergi Borcu Yoktur Yazısı 2019.Vergi borcu yoktur yazısı adından anlaşılacağı gibi, kişinin herhangi bir vadesi geçmiş borcu olmadığını gösterir resmi bir belgedir.Dikkat ederseniz vadesi geçmiş borcunun olmadığını gösterir belgedir diyoruz.Yani taksitli olan borcunuz varsa ve hala vadesi gelmemişse borcu yoktur yazısı alabilirsiniz.İleri tarihli olan borç, borcu yoktur yazısı almaya engel değildir.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Ne İşe Yarar?

Vergi Borcu Yoktur Yazısı 2019. Vergi borcu yoktur yazısı mükellef olan esnaf veya ticaret erbabı için farklı, mükellef olmayan kişiler için farklı önem taşır.Mesela mükellef olan esnaf için borcu yoktur yazısı, resmi kurumla olan ihaleden para almak için kullanılabilir.Veya bankalardan ticari kredi kullanılacağı zaman da borcu yoktur yazısı istenilebilir.Borcu yoktur yazısıyla kurum kendini bir anlamda garantiye alarak sağlıklı işlem yapmayı amaçlamaktadır.Mükellef olmayan birisi için ise borcu yoktur yazısı farklı işler için kullanılabilir.Mesela silah ruhsatı, av ruhsatı veya hayvan desteği için kurumlar kişiden borcu yoktur yazısı isteyebilirler.Yine bazı bankalarda kredi verirken mükellef olmayanlardan borcu yoktur yazısı talep edebilir.

Borcu Yoktur Yazısı Nereden Alınır?

Vergi Borcu Yoktur Yazısı 2019. Borcu yoktur yazısı alabilmenin bir kaç farklı yolu bulunmaktadır. Bunlara değinecek olursak:

1)Herhangi vergi dairesinden borcu yoktur yazısı alınabilir.Türkiye genelindeki herhangi bir vergi dairesine gidip ilgili dilekçeyi doldurduktan sonra yine ilgili servise vererek borcu yoktur yazısını alabilirsiniz.Yani, mükellefi olduğunuz vergi dairesine gitmenize gerek yok.

2)Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi olan www.gib.gov.tr adresine girerek de vergi borcu yoktur yazısı talebinde bulunabilirsiniz.Sitenin interaktif vergi dairesi uygulamasına girerek ilgili yerleri doldurmanız yeterli olacaktır.

3)e devlet sistemi üzerinden de vergi borcu yoktur yazı talebinde bulunabilirsiniz.E devlete kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan arama kısmına ‘borcu yoktur yazısı’ yazmanız durumunda Gelir İdaresi Başkanlığı borcu yoktur yazısını tıklayarak borcu yoktur yazısı alınabilir.

Vergi Borcu Olan Araç Satılır Mı?Yapılandırılmış Vergi Borcu Araç Satışına Engel Mi?

Vergi Borçları Nasıl Taksitlendirilir Peşinat verilir mi 2018 ?

 

Yorum Yap

Yorum Yap