1. Ana Sayfa
  2. İcra Haciz Tecil
  3. Vergi Borcundan Dolayı İcra Gelir Mi? Vergi Borcundan Dolayı Hapis Cezası Gelir Mi?

Vergi Borcundan Dolayı İcra Gelir Mi? Vergi Borcundan Dolayı Hapis Cezası Gelir Mi?

Son günlerde vergi borcundan dolayı evine ödeme emri gelen mükelleflerin merak ettikleri konular arasında vergi borcundan dolayı icra gelir mi sorusu yer almaktadır. Bizler de vergisitesi.com ekibi olarak sizleri bu konuda aydınlatmaya çalışacağız. Peki vergi borcundan dolayı eve haciz gelir mi? Vergi borcundan dolayı icralık olunur mu? Vergi borcu olan birisi avukata verilir mi? Vergi borcu olan birisine hapis cezası gelir mi? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Vergi Borcundan Dolayı İcra Gelir Mi?

Vergi borcundan dolayı vergi daireleri bir kaç farklı yolla vergi alacağını tahsil etmek ister.Bu yollardan birisi e haciz yöntemidir.Aktif olarak kullandığınız bir hesap varsa vergi borcundan dolayı bu hesabınıza bloke konulabilir.Bunun dışında diğer bir yol ise araçlarınıza haciz ve yakalama emri koymak olur.Eğer adınıza kayıtlı bir aracınız varsa ve vergi borcunuz da varsa, ilgili vergi dairesi aracınıza haciz ve yakalama koyarak alacağını tahsil etmeye çalışır.Bunun dışında diğer bir yol ise ev, arsa veya tarlanıza haciz koymak olacaktır.Bu yolla da vergi alacağı tahsil edilmeye çalışılır.Tüm bu yazılanlardan da anlaşılacağı gibi vergi dairesi tarafından vergi borcunuzdan dolayı eve direkt haciz gelmez.Yani evinize gelip değerli eşyaların alındığını göremezsiniz.Çünkü vergi dairesinin böyle bir uygulaması yoktur.

Vergi Borcundan Dolayı Avukatlık Olunur Mu?

Vergi borcundan dolayı vergi dairesinin ne tür işlemler yapacağını yukarıda belirttik.Bunlarda dışında vergi dairesi başka bir işlem yapmaya yetkili değildir.Bazı mükellefler, vergi borcundan dolayı avukatlık olup olamayacağını sormaktadır.Dediğimiz gibi e haciz, menkul haciz ve gayrimenkul haczinden başka vergi alacağının tahsil yöntemi bulunmadığından, vergi borcundan dolayı avukatlık olma durumu söz konusu değildir.Banka borcunda olduğu gibi borçtan dolayı avukata verilen mükellef yoktur.

Vergi Borcundan Dolayı Hapis Cezası Gelir Mi?

Eğer vergi borcundan dolayı size bir ödeme emri gelmişse, ödeme emrinin arka sayfasında yazılanları mutlaka okumuşsunuzdur.Ödeme emrinin arkasında, borcun ödeneceği zamanı ve ödenmediğinde hapis cezası alacağınız yazmaktadır.Bazı mükellefler de hapis cezasına çarptırılmamak için borcunu hemen ödeme gayreti içindedir.Oysaki vergi dairelerinden gelen ödeme emirlerinde her ne kadar hapis cezası yazsa ada aslında böyle bir uygulama yoktur. Yani kısaca vergi borcunuzdan dolayı hapis cezası almazsınız.

Hacizli Araç Satılır Mı 2019? Araç Üzerindeki Haciz Başka Araca Aktarılabilir Mi?

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap