1. Ana Sayfa
  2. Vergi Mevzuat
  3. Vergi Dairesi Cins Değişikliği Harcı 2020. Cins Değişikliğinde Hangi Evrak Verilir?

Vergi Dairesi Cins Değişikliği Harcı 2020. Cins Değişikliğinde Hangi Evrak Verilir?

Vergi Dairesi Cins Değişikliği Harcı 2020. Cins değişikliği yapılan herhangi bir yer için hangi aşamalardan geçilmesi konusunda bilgi kirliliği yaşanılmaktadır. vergisitesi.com ekibi olarak bu yazımızda cins değişikliği için geçilen aşmalardan vergi dairesi boyutunu sizler için ele alacağız. Vergi dairesi cins değişikliği harcı ne kadardır 2020? Cins değişikliği harcında bağımsız bölüm sayısının önemi var mıdır? Cins değişikliği harcı ödendikten sonra nereye gidilmelidir? Vergi dairesi cins değişikliği işleminden sonra hangi evrakları verir? detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Cins Değişikliği Nedir?

Vergi Dairesi Cins Değişikliği Harcı 2020. Cins değişikliği, bir yerin tarladan arsaya,arsadan binaya çevrilmesi veya bir yere eklenti yapılması işlemidir.Eklenti dendiğinde ise ahır, ardiye,silo,depo vb gibi yerler girmektedir.Eski halinden yeni haline geçen bir yer için ise vergi dairesine cins değişikliği harcı ödenmektedir.Bu harç ödenmeden işlemler yapılamaz.

Vergi Dairesi Cins Değişikliği İçin Ne Yapar?

Vergi Dairesi Cins Değişikliği Harcı 2020. Vergi Dairesi, cins değişikliği işleminde önemli bir rol oynamaktadır.Cinsi değişikliğinde bulunacak olan kişi,öncelikle ilgili belediyenin inşaat ve ruhsat birimine giderek oradan aldığı resmi belgeyi vergi dairesine getirmelidir.Vergi dairesi resmi yazıya istinaden 9063 kodu ile harç tahakkuk eder.Mükelleften bu harcı ödemesini ister. Bu harç ödendikten sonra ise belediye ve tapu dairesi ile gerekli yazışmaları yapmak üzere resmi belgeyi hazırlar.Resmi belgede o yerin mahalle ve sokağı, ada parsel,  bağımsız bölüm sayısı, kişinin adı soyadı, TC kimlik numarası ve ne kadar harç ödediği yazmaktadır. Bu resmi belge mükellefe verilir ve belediyeye bu belgenin götürülmesi istenir.

Cins Değişikliği Harcı Ne Kadardır 2020?

Vergi Dairesi Cins Değişikliği Harcı 2020. Cins değişikliği harcı o yerdeki bağımsız bölüm sayısına göre farklılık gösterir. Yani bağımsız bölüm sayısı ne kadar ise o kadar harç alınır. bu harç tutarı ise 2020 yılında bağımsız bölüm başına 352,60 TL’dir.  Bu harç tutarı 2019 yılında bağımsız bölüm başına 287,3 TL idi.Bu rakam yeniden değerleme oranı doğrultusunda her yıl artmaktadır.Burada dikkat edilmesi gereken bir konu vardır.Ortak alanlar bağımsız bölüm sayılmaz.Yani ortak alanlardan cins değişikliği harcı alınmaz.

Cins Değişikliği Harcı Kredi Kartıyla Ödenir Mi?

Vergi Dairesi Cins Değişikliği Harcı 2020. Vergi dairesinde tahakkuk eden 9063 kodlu harcın ödenmesi yine vergi dairesinde ödenecekse kredi kartıyla ödenmez.Çünkü vergi dairelerinde kredi kartı geçmez.Mutlaka peşin ödenmesi gerekir.Ancak bu harç mobil bankacılık ve www.gib.gov.tr üzerinden kredi kartıyla ödenebilir.Harcı bu araçlarla kredi kartıyla ödedikten sonra da vergi dairesi siz be yazıyı verecektir.

Vergi Dairesi Araçlara Neden Haciz Yakalama Koyar? Haciz Yakalama Nasıl Kaldırılır?

KYK Borcu Ne Zaman Vergi Dairesine Düşer?Vergi Dairesine Düşen Öğrenim Kredisi

Yorum Yap

Yorum Yap