1. Ana Sayfa
  2. Vergi Mevzuat
  3. Vergi Taksiti Zamanında Ödenmezse Ne Olur 2020? Vergi Taksitlendirme İhlali

Vergi Taksiti Zamanında Ödenmezse Ne Olur 2020? Vergi Taksitlendirme İhlali

Vergi Taksiti Zamanında Ödenmezse Ne Olur 2020? Vergi Borcu olan mükellefler bu borcu ödeyemeyecek durumda olduklarını vergi dairesine bildirmeleri durumunda yapılandırma veya taksit yapılabilir. Ancak bunun için gerekli bazı şartların olması gerekmektedir.Yapılandırılan veya taksitlendirilen vergi borcunun zamanında ödenmesi ise gerekli şartlardan biridir. Peki vergi yapılandırma zamanında ödenmezse ne olur 2020? vergi taksit ihlali. Kaç taksit ödenmezse yapılandırma bozulur ? Yapılandırma bozulursa ne yapmak gerekir? Vergi dairesinde taksit günleme nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Vergi Yapılandırma Kaç Ayda Bir Ödenir?

Vergi Taksiti Zamanında Ödenmezse Ne Olur 2020? Bilindiği gibi daha eskilerde bir çok kez vergi borçlarından dolayı yapılandırma olmuştur.En son 2 yapılandırma ise 7020 sayılı kanunla yapılandırma ve 7143 sayılı kanunla yapılan yapılandırmadır. Bu yapılandırmalardan sonra ise yeni bir yapılandırma henüz olmadı.Her yapılandırmada taksit aralıkları 2 ayda bir olacak şekilde düzenlenmiştir.Yani her taksit ödeme süresi arasında 2 ay vardır.Tabi bunlar resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren, halk arasında vergi affı olarak tanımlanan yapılandırmalardır. Normal olarak yapılan taksitlerde ise durum farklıdır.

6183 Sayılı Kanunla Yapılan Taksitlendirme Nedir?

Vergi Taksiti Zamanında Ödenmezse Ne Olur 2020? 6183 sayılı kanunla yapılandırma veya taksitlendirme , vergi affının olmadığı durumlarda mükellefin her zaman başvuracağı bir vergi taksitlendirme yoludur.Borcu olan ve ödeyemeyecek durumda olan mükelleflerin bu durumunu bağlı olduğu vergi dairesine giderek anlatmaları durumunda uygun bulunursa taksitlendirme yapılır.Yapılan taksitlendirme 36 aya kadar olabilir.Ancak taksitlendirmede tecil faizi adı altında taksitlendirme faizi alınmaktadır.Bundan dolayı ne kadar az taksit yapılırsa o kadar az tecil faizi ödenir.

Vergi Taksitlendirme İhlal Edilirse Ne Olur?

Vergi Taksiti Zamanında Ödenmezse Ne Olur 2020? Vergi taksitlendirmesinde ihlal durumunu 2 şekilde ele almak gerekir. Birincisi, eğer vergi affı kapsamında bir yapılandırma yapılandırma yapılmışsa yılda 2 kez bu taksitler aksatılırsa yapılandırma bozulur ve borçlar eski haline geri gelir.Böyle bir durumda ödeme yapmaya çalıştığınızda uyarı gelir ve yapılandırmanın bozulması için vergi dairesine başvurmanız gerekir.İkincisi ise 6183 sayılı kanunla yapılan taksitlendirmedir. Eğer bu yolla bir taksitlendirme yapılmış ve taksit zamanında ödenmemişse vergi dairesine giderek taksit günleme talebinde bulunabilirsiniz.6183 sayılı kanunla yapılan taksitlendirmede yılda 2 kez ödenmezse bozulur diye bir durum yoktur.Ama zamanında ödeme yapılmazsa taksit günleme dilekçesiyle yeni ödeme zamanında mutlaka ödeme yapılması gerekecektir.

Yapılandırma Bozulursa Ne Olur? Bozulan Yapılandırmada Ne Yapılmalıdır?

Kredi Kartıyla Yapılandırma Ödeme Nasıl Olur? 7143 Yapılandırma Kredi Kartıyla Ödeme

 

Yorum Yap

Yorum Yap