1. Ana Sayfa
  2. Vergi Haberleri
  3. Vergi Yapılandırma 2. Taksit Ödenmezse Ne Olur? 2. Taksit Ödeme Süresi Uzatıldı Mı?

Vergi Yapılandırma 2. Taksit Ödenmezse Ne Olur? 2. Taksit Ödeme Süresi Uzatıldı Mı?

Vergi Yapılandırma 2. Taksit Ödenmezse Ne Olur? 7143 sayılı kanunla yapılandırılan vergi borçlarında 2. taksit ödemesinde son gün bilindiği gibi 30 kasım 2018 tarihidir. Yapılandırmada ilk taksit için son ödeme günü uzatmalarla birlikte 15 ekim tarihiydi. Peki yapılandırmada ilk taksiti ödeyenler için 2. taksit ödenmezse ne olur? Vergi yapılandırmada 2. taksit ödenmezse ne olur? Yapılandırmada 2. taksit ödeme süresi uzatıldı mı?

Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Vergi Yapılandırmada 2. Taksit Ödeme Süresi Uzatıldı Mı?

Vergi Yapılandırma 2. Taksit Ödenmezse Ne Olur? 7143 Sayılı kanunla yapılandırılan vergi borçları için ödeme takvimi yapılandırma anında mükelleflere verilmişti.Buna göre yapılandırmada ilk taksit ödeme süresi 30 eylül olarak belirlenmişti. Ancak Cumhurbaşkanlığı kararnamesine dayanılarak ödeme süresi iki kez uzatılarak  15 ekim 2018 tarihine kadar uzatılmıştı. Bununla birlikte 7143 sayılı kanunla yapılandırılan vergi borçları için 2. taksitin son ödeme günü ise 30 kasım 2018 olarak belirtilmiştir. Şu an için resmi bir açıklama olamamasına rağmen bizler vergisitesi.com ekibi olarak bu süresinin de uzatılacağı düşüncesindeyiz.

Vergi yapılandırma ödeme zamanları için tıklayınız

Vergi Yapılandırmada 2. Taksit Ödenmezse Yapılandırma Bozulur Mu?

Vergi Yapılandırma 2. Taksit Ödenmezse Ne Olur? Vergi borçlarının yapılandırmasında mükellefler için bir çok avantaj sağlandı.Yıllarca ödenmemiş olan idari para cezaları veya trafik para cezaları için faiz dışında ana paradan dahi indirimler oldu.Ancak bu yapılandırmanın devam etmesi için bazı şartlar var.Bunlardan birisi de yapılandırılan vergi borcunun ilk iki taksitinin zamanında ödenmesidir.Bu doğrultuda yapılandırma yapanlar yapılandırmanın bozulmaması için ilk taksiti zamanında ödemeye özen gösterdi.İlk taksiti zamanında ödemeyenlerin ise yapılandırmaları bozuldu.Dolayısıyla yapılandırmada ikinci taksit ödemesinin de zamanında yapılması gerekiyor.Eğer 7143 sayılı kanunla yapılandırılan vergi borcunun kasım taksitini yani ikinci taksitini zamanında ödemeyen mükelleflerin yapılandırması bozulacaktır.

Yapılandırmada İlk Taksiti Ödeyenler İkinci Taksiti Ödemezse Ne Olur?

Vergi Yapılandırma 2. Taksit Ödenmezse Ne Olur? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin zamanında ödenmesi gerekiyor.Bu taksitlerin her birini birbirinden bağımsız olarak değerlendirmek gerekir.Yani ilk taksitin zamanında ödenmesi yapılandırmanın devam etmesi anlamına gelmektedir.Ancak ilk taksiti ödeyip ikinci taksit ödenmezse yapılandırma bozulur.Çünkü kanunda ilk iki taksitin ödenmesi şartı vardır.Bu açıklamalardan da yola çıkarak 7143 sayılı vergi yapılandırmada ilk taksiti ödeyenlerin yapılandırmalarının bozulmaması için ikinci taksiti de ödemeleri gerekmektedir.

Vergi Yapılandırmada 2. Taksit Ödemelerinde Peşin Ödeme indirimi Olur Mu?

Vergi Yapılandırma 2. Taksit Ödenmezse Ne Olur? 7143 sayılı kanunla yapılandırmada peşin ödemenin bir çok avantajı olduğunu söylemiştik.Peşin ödemenin sağladığı faydaları okumak için tıklayınız.Ancak 7143 sayılı kanuna göre peşin ödemeden yararlanmak için 2 tarih belirlenmiştir.Bunlardan birincisi 30 eylül tarihidir.Yani yapılandırma yapan mükellefler 30 eylül tarihine kadar(uzatmalarla birlikte 15 ekim)peşin ödeme indiriminden eksiksiz olarak yararlanabiliyor.Bunun dışında ikinci tarih ise 30 kasım tarihidir.Yani ilk taksit süresinde peşin ödeme indiriminden yararlanamayan mükellefler 30 kasım tarihinde daha az avantajlı olarak peşin ödeme indiriminden yararlanabilir.

Kredi Kartıyla Yapılandırma Ödeme Nasıl Olur? 7143 Yapılandırma Kredi Kartıyla Ödeme

Vergi Borcu Yapılandırma Ödemeleri Nereye Yapılacak?

Yorum Yap

Yorum Yap