1. Ana Sayfa
  2. Vergi Affı
  3. Vergi Yapılandırmada İlk Ödeme Ne Zaman? İlk Taksit Ödenmezse Yapılandırma Bozulur Mu?

Vergi Yapılandırmada İlk Ödeme Ne Zaman? İlk Taksit Ödenmezse Yapılandırma Bozulur Mu?

Vergi Yapılandırmada İlk Ödeme Ne Zaman? Bilindiği gibi vergi borçları için 7143 sayılı kanunla yapılandırma yapıldı. Bu yapılandırma ile vadesi 31/03/2018 tarihinden önceki vergi borçları, yapılandırma kapsamında değerlendirilerek taksite bağlandı. 31/03/2018 tarihinden sonra vergi borcu olanlar ise yapılandırmadan yararlanamadı. Bu yapılandırma için ilk olarak 31 temmuz son gün olarak belirlendi. Hatta 31 temmuz günü vergi daireleri gece 12’ye kadar da açık kaldı.Hatta ve hatta 31 temmuzdan önceki hafta sonu vergi daireleri cumartesi ve pazar günleri yine açık kaldı. Daha sonra ise bu da yetmedi ve yapılandırma için son gün 27 ağustos olarak belirlendi. 27 Ağustos günü de vergi daireleri gece 12’ye kadar açık kaldı. Dediğimiz gibi yapılandırmanın son günü başvuruda bulunanlar bu vergi indiriminden yararlandı. Şimdi ise yapılandırılan vergi borcunun ödenmesi aşamasına gelindi. Peki vergi borcu yapılandırmasında ilk ödeme günü ne zaman? Yapılandırma ilk taksit ile peşin ödeme günü aynı tarihler mi? Yapılandırılan vergi borcunda kaç taksit ödenmezse yapılandırma bozulur?

Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Yapılandırmada İlk Ödeme Ne Zaman?

Vergi Yapılandırmada İlk Ödeme Ne Zaman?Vergi borçları yapılandırılırken mükelleften kaç taksit yapılmak istendiğiyle ilgili tercih yapılması istendi. Bu tercihler arasında peşin ödeme,3 taksit,6 taksit,9 taksit,12 taksit ve 18 taksit seçenekleri bulunuyordu. Mükellef de bunlardan hangisini isterse onu yazarak yapılandırmayı bu taksitler doğrultusunda ödemek istediğini bildirmişti.Mükellefin isteğine göre hangi taksit yapılırsa yapılsın vergi yapılandırmasında ilk taksitin son ödeme zamanı 30 eylül 2018 tarihidir.Yani ilk taksit 30 eylüle  kadar ödenmelidir.Tabi şunun bilinmesi gerekir ki 30 eylüle kadar ödenmeyen vergi borcunda ilk ihlal yapılmış olur.

Vergi Yapılandırmada Peşin Ödeme Ne Zaman?

Vergi Yapılandırmada İlk Ödeme Ne Zaman? Yapılandırmada peşin ödeme seçeneği de bulunuyordu.Peşin ödeme seçeneğinin seçilme sebebi ise bir çok avantajının olmasıydı.Peki bu avantaj neydi? Peşin ödenmek istenen yapılandırmada trafik para cezalarında faizler silindiği gibi ana paranın da 1/4’ü siliniyordu. Diyelim ki 200 TL ana parası ve 500 TL vergi borcu olan birisi peşin ödemeden yararlanıp yapılandırma yaptığında 150 TL ödeyerek borcundan kurtulmuş oluyordu.Öğrenim kredi borcunu da peşin ödemek isteyen birisi için de faizler siliniyordu.Bunu  haricinde yargı harçlarında da avantajlar oluyordu.Buna göre, vergi borcu  yapılandırmasından peşin ödeyerek yararlanmak isteyen birisi için ödeme tarihi 30 eylül son gündür.30 eylüle kadar ödeme yapmayan birisi için yapılandırma ihlal edilmiş olur.

Yapılandırmada Taksitler Her Ay Mı Ödenecek?

Vergi Yapılandırmada İlk Ödeme Ne Zaman? 7143 sayılı vergi borçlarının yapılandırılması kanunda diğerlerine göre bazı farklılıklar vardır.Bu farklılıklardan birisi de taksitlerin ödenme süresidir.Yapılandırmada ilk taksit ödeme süresi 30 eylül iken 2. taksit ödenme süresi gelecek ay değildir.2. taksit ödenme süresi 30 kasım sondur.Yani taksitlerin ödeme aralığı 2 ayda birdir.Buna göre 18 ay taksit yapmış olan birisi borcunu 36 ayda ödeyecektir.Bu ödemeler de 2 ayda bir olacaktır.

Taksitli Yapılandırılan Vergi Borcu Peşin Ödenirse Avantaj Olur Mu?

Vergi Yapılandırmada İlk Ödeme Ne Zaman? Mükellefin dilekçesinde belirttiği taksit sayısı kadar yapılandırma yapılır.Mükellefin bu taksit sürelerine uyması gerekir.Ancak mükellef önceden taksitli yapılandırma isterken peşin ödeyip avantajlardan yararlanmak isteyebilir.Mükellefin yapılandırma yaptıktan sonra kendisine verilen ödeme planında peşin ne kadar ödeme yapacağı açıkça yazılmaktadır.Peşin ödeme yapmak isteyen birisi bu miktarı 30 eylüle kadar ödeyebilir.Ayrıca 30 eylüle kadar ödeme yapmayanlar biraz da ha fazla vererek 30 kasıma kadar yine ödeme yapabilirler.Ödeme planında 30 eylülde ne kadar ödeneceği,30 kasımda ne kadar ödeneceği ve taksitlerin ne kadar ödeneceği yazmaktadır.

30 Eylülde İlk Taksit Ödenmezse Yapılandırma Bozulur Mu?

Vergi Yapılandırmada İlk Ödeme Ne Zaman? Yapılandırmada ödeme sürelerine dikkat edilmesi gerekir.Daha önceki yapılandırmalardan yararlanıp ödeme süresi içinde ödeme yapılmadı için yapılandırması bozulan bir çok mükellef vardır.Bu mükellefler borcunu eskisinden daha fazla miktarlarda ödemek zorunda kaldı.7143 sayılı yapılandırmada da tıpkı diğer yapılandırmalarda olduğu gibi ihlal olması durumunda yapılandırma bozulur.Ancak hemen 30 eylül de ödenmeyen ilk taksitte yapılandırma bozulmaz. Tabi peşin ödeme hariç. Yapılandırmanın bozulması için yıl içinde 2 taksitin ödenmemesi gerekir.Yani 2 taksit ödenmeyince yapılandırma bozulur ve borç faiziyle birlikte eski haline tekrar döner.

30 Eylül Pazara Geliyor?Ödemede Son Gün Ne Zaman?

7143 sayılı bazı vergi alacaklarının yeniden yapılandırılması kanununa göre, yapılandırmada ilk taksit ve peşin ödeme süresi 30 eylül 2018 olarak belirlenmiştir.Ancak 30 Eylül 2018 tarihi pazar gününe denk gelmektedir.Yani pazar günü vergi daireleri kapalı olacaktır.Bu durumda, son ödeme günü tatilden sonraki ilk iş günü olarak belirlenir.Yani buna göre, ilk taksitlerin ve peşin ödemelerin son ödeme günü 1 ekim 2018 tarihidir.Yapılandırılan borçları 1 ekim günü mesai bitimine kadar ödeyebilirsiniz.

7143 Yapılandırma Ne Zaman Bozulur? Yılda Kaç Taksit Ödenmesi Gerekir?

Evlenince KYK Borcu Silinir Mi 2018?Öğrenim Kredisi Silinme Şartları

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 2 sene önce

    matrah artırımda ilk taksit ödemesini maalesef gerçekleştiremedim. bu sebepten dolayı da matrah artırımın bozulduğunu ve tümünü ödemem gerektiğini, tümünü ödememe rağmen de matrah artırımından kaynaklı haklardan mahrum kalacağımı söylediler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir