1. Ana Sayfa
  2. Vergi Affı
  3. Yapılandırma Bozulursa Ne Olur? Bozulan Yapılandırmada Ne Yapılmalıdır?

Yapılandırma Bozulursa Ne Olur? Bozulan Yapılandırmada Ne Yapılmalıdır?

Yapılandırma Bozulursa Ne Olur? Bilindiği gibi vergi borcu veya sgk borcu olanlar için bazı dönemlerde af kapsamında yeniden yapılandırma olabilmektedir. Başvuruda bulunan kişiler vergi dairelerine giderek vergi borçlarını af kapsamında yapılandırıp vadesi geldiğinde de ödemeye başlamaktadır.Peki yapılandırma yapılan vergi borcu  zamanında yani taksiti geldiğinde ödenmezse ne olur?Yapılandırma bozulduğu zaman ne olur?Bozulan yapılandırmada nasıl bir yol izlenir?Taksiti ödeyemezseniz ne yapmanız gerekir?

Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Yapılandırma Taksitini Ödeyemiyorum. Ne Yapmam Lazım?

Yapılandırma Bozulursa Ne Olur?  Son yıllarda çıkan kanunlarla vergi borçları 6736,7020 ve 7143 sayılı kanunlar kapsamında yapılandırıldı.Bu yapılandırmaların taksitleri ise vadeleri geldiğinde ödenmektedir.En son çıkan 7143 sayılı kanunla yapılandırılan borçlarda 2. taksit ödeme süresi ise 30 kasım cuma günü sona ermektedir.Son günlerde bazı mükellefler yapılandırılan vergi borçlarının taksitlerini ödeyemediğini söylemektedir.Bunun iki sebebi vardır.Bunlardan birisi sistemlerde yaşan yoğunluk veya teknik sıkıntıdan dolayı ödeme yapılamamasıdır.İkincisi ise yapılandırmanın zamanında ödenmemesinden dolayı yapılandırmanın bozulmasıdır.Yapılandırma bozulduğu zaman vergi daireleri veznelerine geldiğinizde veya bankalara gittiğinizde ödemeye yapamazsınız.Çünkü yapılandırma bozulmuştur.Peki yapılandırma bozulduğu zaman ne yapmanız gerekiyor?Yapılandırma bozulduğu zaman İlgili vergi dairesine giderek yapılandırmanın açılmasını talep etmelisiniz.Açılan yapılandırmadan sonra ödeme yapabilirsiniz.Ancak unutmayın,  bozulan yapılandırma tekrar açıldığında yararlanılan imkanlar silinir.Yani yararlanmış olduğunuz indirimler silinerek borç ilk zamanki haline dönüşür.

Vergi Borcu Yapılandırma Ödemeleri Nereye Yapılacak?

Yapılandırma Bozulursa Ne Olur?

Yapılandırma Bozulursa Ne Olur?  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yapılandırma bozulursa borç eski haline geri döner.Yani hiç yararlanmamış gibi olursunuz.Dolayısıyla bu borçtan dolayı vergi dairesi sizin ilk olarak banka hesaplarına e haciz koyarak hesaplarınızı blokeli hale getirir.Ayrıca varsa aracınız aracınız üzerine yine haciz ve yakalama koyarak aracın satılıp borcun alınmasını sağlayabilir.Bunun dışında ise gayrimenkullere haciz koyarak gayrimenkul satışıyla borcun ödenmesini sağlayabilir.Bu aşamalar birden olmaz.Ancak, borç eski tarihli borç olursa bunların hepsini bir arada görmeniz mümkündür.

Yapılandırma Taksitini 1 Gün Kaçırınca Ne Olur?

Yapılandırma Bozulursa Ne Olur?  Yapılandırılan vergi borçlarında ödeme tarihleri yani vade tarihleri bellidir.Buna göre mükellefler bu vade tarihlerine dikkat ederek ödeme yapmalıdır.Bazen Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bu vade ödeme süreleri uzatılabilmektedir.Uzatılan vade tarihinde ödemede sıkıntı olmaz.Ancak, normal şartlarda vade tarihini 1 gün bile kaçırmış olsanız dahi yapılandırmada taksit ihlal etmiş olursunuz. Bu ihlallerin de yılda 2 kez olması durumunda yapılandırma bozulur.

Vergi Yapılandırma 2. Taksit Ödenmezse Ne Olur? 2. Taksit Ödeme Süresi Uzatıldı Mı?

Vergi Yapılandırma Ödenmezse Ne Olur? Yapılandırma Nasıl Bozulur? Ödeme İçin Ek Süre Verilecek Mi?

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Benim yapilandirma bozul dugu icin 4 bin olan son borcuk 14 bin tl oldu aracimi satacam satamiyirum yeni yasa cikar mislar 1/4 yani 2 bin tl olan borcu 4 ile carpi yorlar bu adaletmi bu nasil yasamak simdi hastam vardi araci satmak icin satamiyirum 4 bin tl olan borc hadi olsun faiz ile 5 6 bin ama 14 bin nedemek 1/ 4 yani 2 bin tl 4 ile carparak 10 bin tl yapmislar buyle adalet buyle hukuk olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir