1. Ana Sayfa
  2. Araç Sahipleri
  3. Yeni Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu? Trafik Cezası Sorgulama

Yeni Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu? Trafik Cezası Sorgulama

Yeni Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu? Son günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemi oldukça yoğun . Bu yoğunluklardan birisini de trafik para cezalarının artırılması için Sunulan kanun teklifidir. Tekirdağ milletvekili Mustafa YEL ve Antalya milletvekili Atay USLU imzalı kanun tasarısına göre trafik para cezalarında artış öngörülmektedir. Peki yeni trafik para cezası miktarları ne kadar olacak? Trafik para cezasını nasıl öğrenebilirim? Trafik para cezasını ödemezsem ne olur? Bu gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yeni Trafik Para Cezaları Ne Kadar Oldu?

Yeni Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu? Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi‘ İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi.Buna göre trafikte yeni miktarlar şu şekilde olacaktır:

-Tescil belgesi olmadan trafiğe çıkan araçlara 1002 TL trafik para cezası kesilecek.

-Daha önce hurdaya çıkartılan araçların trafiğe çıktığının tespit edilmesi halinde halinde 2018 TL trafik para cezası verilecek.Bunun yanında b u araçlar trafikten direkt men edilecek.

-Işıklı veya sesli uyarı veren cihazları(yasa dışı siren taktıranlar) mevzuatta uymayan araçlara takanlar için 1002 TL idari para cezası verilecek.

-Araç üzerindeki yapılan herhangi bir değişikliğin 30 gün içinde tescil belgesine işletilmemesi durumunda 108 TL idari para cezası kesilecek.

-Aracın amacı dışında kullanılması durumunda 1002 TL idari para cezası kesilecektir.Ayrıca aracı amacının dışında kullandırana da aynı miktarda ceza kesilecek.

-Araç kullanırken yani seyir halinde cep telefonuyla konuşmak 235 TL ile cezalandırılacak.

-Aracın el frenini çekilerek drift yapan sürücüler için ağır ceza geldi.Bu sürücülere 5010 TL idari para cezası verilecek.

-Hız sınırlarını yüzde 10- 30 arası ihlal edenlere 235 TL, yüzde 30-50 arası aşanlara 488 TL, yüzde 50’den fazla aşanlara 1002 TL idari para cezası verilecek.

-Emniyet şeridini ihlal edenlere 488 TL idari para cezası verilecek.

-Muayenesiz araca binenlere 235 TL idari para cezası verilecek.

Kanun Tasarısı İçin Tıklayınız

İdari veya Trafik Para Cezalarının Erken Ödeme İndirimi Nasıl Olur?

Yeni Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu? Herhangi bir nedenden dolayı trafik para cezası veya idari para cezası yemişseniz bu tutarı erken ödeme indirimiyle indirimli ödemeniz mümkündür.Bunun için yapmanız gereken, ceza tutanağını tebliğ aldıktan sonra 15 günlük süreyi kaçırmamanız.Diyelim ki ceza tutanağını 18 ekim tarihinde almışsanız, 19 ekimden sonra başlanarak 15 gün sayılır.Son gün , indirimli erken ödemenin son günüdür.Erken ödeme indirimi ise tutanakta yazılan olan miktarın yüzde 25 indirilmiş halidir.

Trafik Para Cezası Sorgulama

Yeni Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu? Trafik para cezasını yediğinizi düşünüyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız bunun için bir kaç farklı yol vardır.Bunlardan birisi e devlet şifresiyle giriş yapılarak trafik para cezası öğrenilebilir.Bir diğer yol, herhangi bir vergi dairesine giderek plakayı veya TC kimlik numarasını söyleyerek cezayı öğrenebilirsiniz.Bunun dışında, hiç çaba sarfetmeden öğreneceğiniz diğer yol tebligatı beklemek olacaktır.Tebligat sistemde kayıtlı olan ikametgah adresine mutlaka gelecektir.Sorumluluk da tebliği aldıktan sonra başlayacaktır.

Trafik Cezası Erken Ödeme 2019. Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Ne Kadar? Ödeme Nereye Yapılır?

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır 2018? Trafikten Çekme Belgesi Ücreti Ne Kadar?

Yorum Yap

Yorum Yap