1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haber
  3. Yurtdışı Telefon Harcı Ne Kadar? Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurtdışı Telefon Harcı Ne Kadar? Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurtdışı Telefon Harcı Ne Kadar?  Bilindiği gibi Yurt Dışından Türkiye’ye gelen kişiler beraberinde cep telefonu getirebiliyor.Ancak bu telefonlar Türkiye’ye geldiğinde telefonların ımei numarasının kayıt altına alınması gerekiyor.Bu kayıt aşamasında ise belli bir miktar harcın yatırılması gerekiyor. Bugün resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, yurt dışından getirilen telefonlar için ödenecek harçlarda bir artış meydana geldi. Peki yurt dışından gelen telefonlar için ödenen telefon harcı ne kadar oldu? Yurt dışından gelen telefon nasıl açtırılır?Yolcu beraberinde getirilen telefon nasıl kaydedilir?  Telefon harcının iadesi nasıl yapılır?

Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Yurt Dışından Gelen Telefonlar İçin Telefon Harcı Ne Kadar Oldu?

Yurtdışı Telefon Harcı Ne Kadar?  09.11.2018 tarih ve 30590 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 320 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yurt dışından gelen telefonlar için alınan harç miktarı 500 TL oldu.  492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı (8) sayılı tarifenin “VIII- Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı” başlıklı bölümünün (1) numaralı fıkrasında yer alan; ticari mahiyette olmaksızın, yolcuların kendi kullanımları için yurt dışından getirdikleri alıcısı bulunan verici portatif telsiz telefon cihazların kullanım izninden alınan maktu harç tutarı 500 TL olarak yeniden belirlendi. 500 TL , 9 kasım 2018 tarihinden itibaren uygulanacaktır. 9 kasım 2018 tarihinden önce yolcu beraberinde getirilen telefonlar için ödenen harç miktarı 170,70 TL ‘dir.

CUMHURBAŞKANI KARARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Yurt Dışından Gelen Telefon Nasıl Kaydedilir?

Yurtdışı Telefon Harcı Ne Kadar?  Öncelikle Yurt dışında ucuz olduğunu düşündüğümüz telefonları Türkiye’ye getirdiğimizde bu telefonları mutlaka kayıt altına almamız gerekiyor.Çünkü kayıt altına alınmayan telefonlar 120 gün sonra kendiliğinden kapanır . Ancak vergisi ödenir ve gerekli işlemler yapılırsa tekrar açılır.Peki yurt dışından gelen telefonları kaydetmek için hangi aşamalardan geçilir:

-Öncelikle yurt dışından dönüşün 120 günü yani 4 ayı geçmemiş olması gerekir.

-İkinci olarak pasaport üzerine son 2 yıldır telefon kaydının olmaması gerekir.

-Bir sonraki aşama ise vergi daireleri veya anlaşmalı bankalara telefon harcı olarak 500 TL ödenmesi gerekiyor. Telefon harcı yatırırken, cep telefonunun 15 rakamlı IMEI numarası, kayıt yapacağınız pasaport sahibinin ad ve soyadı, TC Kimlik numarası lazım. Telefonun imei numarasını bilmiyorsanız telefondan  *#06#  tuşlayabilirsiniz.

-Ödediğiniz makbuzu bir telefoncuya giderek telefon kaydetme işlemini yapabilirsiniz. Eğer e devlet şifreniz varsa e devlet üzerinden herhangi bir belgeye gerek kalmadan kendiniz yapabilirsiniz.

Yurtdışından Gelen Telefonların Harç İadesi Nasıl Olur? Harç İadesi Ne Kadar Sürer?

 

Yorum Yap

Yorum Yap